RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Detajet nga takimi i Kurtit me Borrellin e Lajçakun: Përmenden targat, dialogu e tensionet e fundit

detajet-nga-takimi-i-kurtit-me-borrellin-e-lajcakun:-permenden-targat,-dialogu-e-tensionet-e-fundit

Qeveria e Kosovës ka folur për takimin e zhvilluar sot mes kryeminstrit Kurti, përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Joseph Borrell si dhe emisarit për dialogun, Miroslav Lajçak.
Në një komunikatë për media, Qeveria ka treguar se tema të diskutimit ishin dinamizimi i dialogut Kosovë – Serbi, zbatimi i vendimit për targat ilegale, zhvillimet e fundit në Kosovë e çështje tjera, shkruan lajmi.net.

“Kryeministri Kurti theksoi elementet e kornizës së marrëveshjes për normalizimin e plotë të raporteve me njohjen reciproke në qendër, ndërsa tha se propozimi franko-gjerman, që ka mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian, i prezantuar nga emisarët Jens Plötner dhe Emmanuel Bonne, shërben si bazë e mirë për diskutime të mëtejshme”, tha Qeveria në komunikatën e saj.

Duke biseduar për zhvillimet e fundit në veri të vendit, Kryeministri Kurti ritheksoi se Qeveria e Republikës së Kosovës ka treguar vendosmërinë për sundimin e ligjit dhe përkushtimin në ruajtjen e paqes dhe sigurisë në vend.

Njoftimi i plotë i Qeverisë për takimin Kurti – Borrell – Lajçak.

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, i cili po qëndron në Francë për të marrë pjesë në Forumin e Paqes në Paris, para fillimit të forumit, u takua me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Josep Borrell dhe Përfaqësuesin e posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajčák.

Dinamizimi i dialogut Kosovë-Serbi, zbatimi i vendimit për targat ilegale, zhvillimet e fundit në Kosovë, dhe çështje tjera aktuale ishin temat qendrore të takimit, ku morën pjesë edhe Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti dhe këshilltarët e Kryeministrit, Jeton Zulfaj dhe Fisnik Korenica.

Kryeministri Kurti theksoi elementet e kornizës së marrëveshjes për normalizimin e plotë të raporteve me njohjen reciproke në qendër, ndërsa tha se propozimi franko-gjerman, që ka mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian, i prezantuar nga emisarët Jens Plötner dhe Emmanuel Bonne, shërben si bazë e mirë për diskutime të mëtejshme.

Duke biseduar për zhvillimet e fundit në veri të vendit, Kryeministri Kurti ritheksoi se Qeveria e Republikës së Kosovës ka treguar vendosmërinë për sundimin e ligjit dhe përkushtimin në ruajtjen e paqes dhe sigurisë në vend.

Related posts

Lufta në Ukrainë: Bisedimet e paqes janë të pamundura për momentin thotë Guterres

rezart morina

Milanoviç: Shqipëria meriton të bëhet pjesë e BE-së

rezart morina

ShBA, 18 ekzekutime të denimit me vdekje gjatë vitit 2022

admin