RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Dhjetëra izraelitë bastisin kompleksin Al-Aksa për festën e tyre Hanukkah

dhjetera-izraelite-bastisin-kompleksin-al-aksa-per-festen-e-tyre-hanukkah

Një numër i madh kolonësh izraelitë kanë hyrë me forcë në kompleksin e Xhamisë Al-Aksa në Kudsin Lindor të pushtuar me rastin e festës hebraike Hanukkah, transmeton Anadolu Agency (AA).

Departamenti i Vakëfit Islam të Kudsit, i drejtuar nga Jordania, tha se 159 kolonë hynë në pikën e nxehtë në grupe përmes portës Al-Mugharbah të Xhamisë Al-Aksa nën mbrojtjen e policisë.

Sipas njoftimit, në mesin e tyre ishte edhe deputeti i ekstremit të djathtë, Zkiva Forget.

Grupet hebraike u kanë bërë thirrje mbështetësve që të mblidhen në kompleksin Al-Aksa për të shënuar festën tetë-ditore Hanukka, e cila filloi më 18 dhjetor.

Për muslimanët, Al-Aksa përfaqëson vendin e tretë më të shenjtë në botë. Hebrenjtë, nga ana e tyre, këtë zonë e quajnë Mali i Tempullit, duke pretenduar se aty në kohërat e lashta ndodheshin dy tempuj hebrenj.

Izraeli pushtoi Kudsin Lindor, ku ndodhet Al-Aksa, gjatë Luftës Arabo-Izraelite të vitit 1967. Ajo aneksoi të gjithë qytetin në vitin 1980, në një lëvizje që nuk u njoh kurrë nga komuniteti ndërkombëtar.

Related posts

Mbretëria e Bashkuar dhe aleatët trajnuan në 1 vit mbi 17 mijë rekrutë ukrainasë

rezart morina

Indonezia dhe forcat amerikane me stërvitje të përbashkëta ushtarake, Kina i quan kërcënim

admin

Salih Mustafa dënohet me 26 vjet burgim nga Gjykata Speciale në Hagë

admin