RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Disa fëmijë, një komandant i vrarë në sulmin izraelit në Gaza të shtunën

disa-femije,-nje-komandant-i-vrare-ne-sulmin-izraelit-ne-gaza-te-shtunen

Komandanti i dytë i Xhihadit Islamik, dhe katër fëmijë të tjerë palestinezë u vranë në Rripin e Gazës ndërsa Izraeli sulmon enklavën bregdetare për të dytën ditë.

Një komandant i lartë i grupit të armatosur palestinez dhe disa fëmijë janë vrarë në Rripin e Gazës ndërsa avionët izraelitë bombarduan enklavën e rrethuar për të dytën ditë.

Në një deklaratë të dielën, Xhihadi Islamik konfirmoi se Khaled Mansour, komandanti i tyre në jug të Rripit të Gazës, ishte vrarë në sulmet izraelite të shtunën.

Mansour është anëtari i dytë i lartë i Xhihadit Islamik që vritet që kur Izraeli filloi të sulmonte Gazën të premten, kur vrau komandantin e grupit në veri, Taysir al-Jabari.

Izraeli ka paralajmëruar se fushata kundër Xhihadit Islamik mund të zgjasë një javë gjërsa sulmet e Izraelit në Gaza kanë shkatërruar ndërtesa banimi dhe kanë goditur kampet e refugjatëve.

Të paktën katër fëmijë u vranë në një shpërthim afër kampit të refugjatëve Jabaliya të shtunën, sipas Hamasit, grupit që qeveris Rripin e Gazës. Ajo fajësoi Izraelin për vdekjet, por ushtria mohoi çdo përgjegjësi, duke thënë se shpërthimi ishte shkaktuar nga një raketë e dështuar e lëshuar nga Xhihadi Islamik.

Al Jazeera nuk mundi të verifikonte menjëherë pretendimet.

Vdekjet e fundit e çojnë numrin e fëmijëve të vrarë që nga e premtja në gjashtë, dhe numrin total të vdekjeve mes palestinezëve në 24. Të paktën 204 të tjerë janë plagosur gjithashtu, sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Gaza.

Luftëtarët palestinezë i janë përgjigjur bombardimeve duke lëshuar më shumë se 400 raketa në Izrael. Shumica e raketave u kapën dhe nuk ka raportime për viktima të rënda, sipas shërbimit izraelit të ambulancës.

Dhuna ka ngritur frikën për një luftë tjetër në Gaza nga Izraeli, vetëm 15 muaj pas një konflikti mujor që vrau më shumë se 260 njerëz.

“Lufta e fundit shkaktoi një shkatërrim të gjerë këtu në Rripin e Gazës. Një vit më vonë, nuk ka pasur pothuajse asnjë rindërtim, “tha Youmna ElSayed e Al Jazeera, duke raportuar nga Gaza City. “Ky territor i izoluar bregdetar është i varfëruar, njerëzit e tij mezi po e marrin veten. Dhe shumë kanë frikë nga një raund tjetër përshkallëzimi.” /mesazhi

Related posts

“Shtet europian”, Komiteti për Çështje Ligjore pro anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Europës, Knaus: Nesër votimi historik

admin

Radev: Sofja dhe Athina dëshmuan se mund të lënë pas çështjet e së kaluarës

admin

“Shqipëria gjithnjë ka mbështetur integritetin territorial të Azerbajxhanit”

admin