RTV AHIRETI
Shëndetësi

Disa japin forcë, të tjera shkatërrojnë shëndetin: Dalloni karbohidratet e mira dhe të këqija

disa-japin-force,-te-tjera-shkaterrojne-shendetin:-dalloni-karbohidratet-e-mira-dhe-te-keqija

Nëse keni planifikuar të mbani një dietë ose të kujdeseni për shëndetin tuaj duke reduktuar dietën tuaj, me siguri keni hasur në këshilla të shumta se si të shmangni ushqimet me karbohidrate.

Karbohidrateve u jepet disi padrejtësisht një emër i keq kur bëhet fjalë për ushqimin e shëndetshëm.

Këto substanca, si dhe shumë vitamina, minerale, fibra dhe të tjera, janë të nevojshme për funksionimin e duhur të trupit.

Ekspertët nga Shkolla e Shëndetit Publik të Harvardit theksojnë se një lloj karbohidratesh është i mirë për shëndetin, ndërsa tjetri mund ta dëmtojë atë nëse konsumohet shumë shpesh, shkruan albeu.com.

Karbohidratet mund të gjenden në shumë ushqime, nga perimet tek ëmbëlsira. Ekzistojnë dy nënlloje kryesore, njëra prej të cilave është e mirë dhe e dobishme, ndërsa tjetra jo. Bazuar në këtë, ju duhet të formoni dietën tuaj. Qëllimi juaj duhet të jetë të merrni sa më shumë substanca të mira dhe të dobishme, të cilat do të sigurojnë funksionimin e mirë të trupit tuaj.

Duke reduktuar marrjen e karbohidrateve të këqija, ju mund të zvogëloni peshën e tepërt. Nga ana tjetër, ngrënia e më shumë karbohidrateve të mira do të rrisë nivelet e energjisë dhe do t’ju bëjë të ndiheni mirë. Karbohidratet janë karburanti që drejton trupin tuaj, kështu që është e rëndësishme të merrni karburantin e duhur.

Karbohidratet komplekse

Karbohidratet komplekse janë të mira. Këto janë substanca që i japin trupit tuaj energji. Ato zakonisht gjenden në ushqime të pasura me fibra, të cilat shpërbëhen më ngadalë, duke mbajtur nivelet e sheqerit në trup të qëndrueshëm dhe duke ju bërë të ndiheni më pak të uritur. Ky ushqim do t’ju japë energjinë që ju nevojitet për ditën. Ky lloj karbohidratesh rekomandohet dhe mund të gjendet në shumë ushqime që ndoshta ju pëlqen t’i hani.

Frutat e freskëta, si kajsitë, mjedrat, manaferrat dhe luleshtrydhet, të cilat kanë një indeks të ulët glicemik, janë një thesar i vërtetë i karbohidrateve të mira. E njëjta situatë është edhe me perimet që nuk përmbajnë niseshte.

Farat e llojeve të ndryshme dhe produktet e bëra nga drithërat janë gjithashtu të pasura me karbohidrate të mira dhe të dobishme. Ka edhe bishtajore, pastaj produkte qumështi si kosi, kremi dhe djathi, të cilat nuk përmbajnë sheqerna artificiale.

Karbohidratet e thjeshta

Karbohidratet e thjeshta janë ato që nutricionistët paralajmërojnë. Trupi i zbërthen shpejt, gjë që rrit nivelin e sheqerit në gjak, e për rrjedhojë edhe sekretimin e insulinës, ndërsa ngopja zgjat për një kohë të shkurtër. Karbohidratet e këqija gjithashtu shkaktojnë një rritje të presionit të gjakut. Nëse nuk jeni duke luajtur sport dhe keni nevojë për një shpërthim të papritur energjie, është më mirë t’i shmangni ose t’i konsumoni në sasi të vogla, thjesht për kënaqësi.

Produktet e miellit të bardhë janë të pasura me këto karbohidrate të këqija. Pastaj, ka ushqim të përpunuar, pra ushqime të shumta , si ëmbëlsirat, patatet e skuqura, ëmbëlsira dhe të ngjashme. Shmangni edhe patatet e bardha.

Nëse kërkoni freskim në vapë, lëngjet e ëmbla dhe të gazuara nuk duhet të jenë zgjidhja.

Related posts

Ja pse duhet të konsumojmë jogurt

rezart morina

Keni diarre dhe dhimbje të forta barku, ja çfarë duhet të hani për ta ndaluar menjëherë

admin

Përfitimet shëndetësore nga konsumimi i ujit të kokosit

admin