RTV AHIRETI
Shëndetësi

Sa kohë mund të qëndrojnë ushqimet e gatshme në frigorifer

sa-kohe-mund-te-qendrojne-ushqimet-e-gatshme-ne-frigorifer

Për shkak të jetës suaj të ngarkuar gjatë javës së punës, a i përgatisni vaktet në fundjavë?

Kjo është një praktikë e shkëlqyer që kursen kohë gjatë ditëve të javës dhe na ndihmon të ushqehemi shëndetshëm, transmeton Telegrafi.

Ruajtja e duhur e ushqimit

Çështja është se si ta ruajmë gjithë atë ushqim të llojllojshëm, por të jetë i mirë dhe i freskët? Për shembull, mund të qëndrojnë të freskëta makaronat sallatat jeshile, tasat me oriz dhe ushqimet e skuqura në tigan deri në katër ditë në frigorifer.

Ngrijini këto ushqime nëse planifikoni t’i shijoni pas katër ditësh, ndërsa i shkrini në mëngjesin që planifikoni t’i hani.

Supat dhe ushqimet e ziera zgjasin deri në pesë ditë në frigorifer dhe janë vaktet më të lehta për t’u ngrirë dhe ngrohur.

Tortat të tilla si muffins-at dhe ëmbëlsirat mund të zgjasin deri në shtatë ditë në frigorifer dhe deri në tre muaj në frigorifer me ngrirje të thellë.

Kur përgatitni vakte, është e rëndësishme të dini mënyrën e duhur të ruajtjes dhe metodat më të mira për ringrohjen e tyre.

Kur i përgatitni vaktet tuaja, sigurohuni që ushqimet siç është mishi të jenë ziera përpara se t’i vendosni në frigorifer.

Kur dyshoni për kohëzgjatjen e një vakti të caktuar, mbani në mend gjithmonë, më shumë se katër ditë është e rrezikshme.

Related posts

Aktivitetet e përditshme mund ta zvogëlojnë rrezikun e kancerit

rezart morina

Të flesh pranë telefonit është mjaft e rrezikshme

admin

Dita Botërore e Zemrës/ Mjekët: Sëmundjet kardiovaskulare shkaktojnë gjysmat e vdekjeve në Shqipëri

admin