RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Këshilla të shpejta për pacientët kardiovaskularë për përballimin e motit të nxehtë

​keshilla-te-shpejta-per-pacientet-kardiovaskulare-per-perballimin-e-motit-te-nxehte

Që nga mesi i majit jemi prekur nga valë të nxehta të paprecedenta.

Ndër rreziqet që duhen parandaluar janë edhe ato për sistemin kardiovaskular.

Para së gjithash, përgjigja ndaj temperaturave të larta është vazodilimi, thënë ndryshe zgjerimi i arterieve që nxit uljen e presionit të gjakut dhe djersitjen me humbjen e lëngjeve dhe elektroliteve. Kjo mund të shkaktojë fenomene të papritura hipotensive, të lidhura me presionin e ulët si edhe të shkaktojë gjendje lipotimike, asteni të fortë, në disa raste sinkopa të vërteta.

për të shmangur këtë, duhet të hidratoheni mirë dhe shpesh

të përpiqeni të mos ekspozoheni tepër ndaj nxehtësisë

kufizimi i ushtrimeve fizike gjatë orëve më të nxehta

me nxehtësinë ekstreme dhe djersitjen e lartë, maskat mund të theksojnë problemet e frymëmarrjes dhe t’i ekspozojnë pacientët kardiopatikë më shumë ndaj krizave të frymëmarrjes ose lodhjes

kjo nuk nënkupton braktisjen e përdorimit të maskës, por një ndërgjegjësim më të madh për kufizimet që lidhen veçanërisht me rritjen e përpjekjeve fizike si shkallët apo qëndrimin e zgjatur në këmbë për pacientët kardiopatikë

ndër pacientët që marrin ilaçe, dy kategori meritojnë vëmendje të veçantë, ata që marrin ilaçe kundër hipertensionit dhe ata që përdorin diuretikë

për shkak të humbjes së lëngjeve dhe kripërave për shkak të djersitjes, shumë e shpeshtë në subjektet me hipertension dhe insuficiencë kardiake, ekziston rreziku i dehidrimit dhe humbjes së elektroliteve, çka bën të këshillueshëm rimodelimin e terapisë me diuretikë ose në çdo rast hidroelektrik

një tjetër rekomandim ka të bëjë me malet, që te të sëmurët nga zemra shkaktojnë ulje të oksigjenimit të gjakut. Një festë e mundshme në mal duhet të trajtohet me parametra që garantojnë masa paraprake. Të arrini një lartësi jo më shumë se 1 000-1 200 metra me një ndalesë prej disa orësh çdo 500-600 metra.

dieta duhet të karakterizohet nga të qenit e lehtë dhe shumëngjyrëshe, pra me një sasi të konsiderueshme frutash dhe perimesh, që mundësojnë edhe tretje më të shpejtë

aderimi terapeutik duhet të respektohet dhe recetat adekuate duhet të jenë të disponueshme edhe gjatë verës.

Related posts

Ndiheni të përgjumur gjatë gjithë kohës në verë? Mjeku shpjegon pse ndodh kjo

admin

Si të eliminoni akumulimin e dhjamit në zona të ndryshme

rezart morina

Patatja e ëmbël ndihmon në reduktimin e rrudhave

rezart morina