RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Ditëve në vijim do të ketë lëvizje të shtuar të trupave dhe automjeteve të KFOR-it

diteve-ne-vijim-do-te-kete-levizje-te-shtuar-te-trupave-dhe-automjeteve-te-kfor-it

Ditët në vijim do të ketë lëvizje të shtuar të trupave dhe automjeteve të KFOR-it brenda Kosovës, për shkak të procedurës normale të dorëzimit të kontingjenteve.

“Ushtrimet do të kryhen gjithashtu për të testuar dhe ruajtur aftësitë operacionale në mënyrë që të sigurohet niveli i njëjtë i trajnimit dhe gatishmërisë së të gjitha njësive që vijnë në terren”, njoftoi misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë përmes një komunikate për media.

KFOR-i njofton se këto ushtrime do të zhvillohen në mënyrë të tillë që të minimizojnë çdo ndërprerje dhe ndikimin për popullatën lokale dhe se është e mundur që të ketë vonesa në qarkullimin e trafikut dhe të vërehen lëvizjet e ushtarëve.

“Prandaj, KFOR-i këshillon shoferët që t’i kushtojnë vëmendje të veçantë nëse janë afër kolonave të automjeteve ushtarake”, thuhet në komunikatën e KFOR-it.

Related posts

Azerbajxhani: Paqeruajtësit rusë tërhiqen plotësisht nga Karabaku

RTI

10 viktima dhe 60 të zhdukur, mbytet anija në Nigeri

admin

Ministri Sveçla priti në takim ambasadorin jorezident të Katarit

rezart morina