RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

“Turqia do të vazhdojë të mbështesë Bosnje e Hercegovinën në të gjitha sferat”

“turqia-do-te-vazhdoje-te-mbeshtese-bosnje-e-hercegovinen-ne-te-gjitha-sferat”

Ministri i Mbrojtjes i Bosnje e Hercegovinës (BeH), Zukan Helez, pas takimit me ambasadorin turk në Sarajevë, Sadık Babür Girgin, tha se vendi i tij dhe Turqia kanë një histori të gjatë të miqësisë, transmeton Anadolu.

Në një deklaratë të lëshuar pas takimit, ministri Helez theksoi rëndësinë e mbështetjes së Turqisë për anëtarësimin e BeH-së në NATO.

Në deklaratë thuhet se ambasadori turk Girgin u zotua se Ankaraja zyrtare do të vazhdojë të mbështesë BeH-në në të gjitha fushat, përfshirë zhvillimet ushtarake dhe financiare.

Në takim ishin të pranishëm edhe koloneli Mustafa Sıtkı Tatar, atasheu ushtarak në Ambasadën e Turqisë në Sarajevë dhe Sekretari i Ministrisë së Mbrojtjes së BeH-së, Salko Beba.

Ministri Helez vizitoi Turqinë për herë të fundit në korrik për Panairin Ndërkombëtar të Industrisë së Mbrojtjes (IDEF-23).

Related posts

Ushtria izraelite vret një palestinez në Bregun Perëndimor

admin6

Vatikani konfirmon misionin e paqes Rusi-Ukrainë

rezart morina

Rreth 8 milionë ukrainas kanë arritur në vendet e Evropës

admin