RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Donacionet për viktimat e tërmetit të Marokut arrijnë në 1 miliard dollarë

donacionet-per-viktimat-e-termetit-te-marokut-arrijne-ne-1-miliard-dollare

Maroku ka njoftuar se vetëm disa javë pas tërmetit shkatërrues të 8 shtatorit, kontributet në një llogari të posaçme bankare për viktimat kanë arritur në rreth 1 miliard dollarë, transmeton Anadolu.

“Të ardhurat totale arritën në 10 miliardë dirhemë (rreth 1 miliard dollarë), dy javë pas krijimit të llogarisë speciale”, tha në një konferencë për media në media Abdellatif Jouahri, guvernatori i bankës qendrore të Marokut.

“Pasi të bëhen të qarta nevojat financiare të tërmetit, ne do të vendosim llojin më të mirë të financimit për t’iu drejtuar buxhetit të shtetit, fondit të tërmetit apo financimit ndërkombëtar”, shtoi Jouahri.

Ai gjithashtu shpjegoi se Maroku mund të negociojë edhe me Fondin Monetar Ndërkombëtar për të marrë financimin e fatkeqësive, me një vlerë prej “600 milionë dollarësh në tërheqjen e parë”.

“Është shumë herët për të ditur koston e tërmetit dhe duhet të presim të paktën deri në fund të vitit”, tha ai.

Qeveria marokene më 10 shtator njoftoi krijimin e llogarive të posaçme bankare për të mbledhur donacione nga qytetarët dhe bizneset lokale për të ofruar ndihmë për njerëzit e prekur.

Më 14 shtator, Gjykata Mbretërore e Marokut tha se 50 mijë shtëpi u shembën plotësisht ose pjesërisht nga tërmeti vdekjeprurës.

Gjykata po ashtu tha se ndihma e drejtpërdrejtë financiare prej 140 mijë dirhemë (rreth 14 mijë dollarë) do të jepet për ndërtesat e shembura plotësisht dhe 80 mijë dirhemë (rreth 8 mijë dollarë) për shtëpitë e shembura pjesërisht.

Pothuajse 3 mijë persona humbën jetën dhe shumë të tjerë u plagosën kur tërmeti me magnitudë 7 ballë, më i forti ndonjëherë i vendit, goditi vendin e Afrikës së Veriut më 8 shtator.

Related posts

Kurti fton liderët e opozitës të takohen të martën

admin

Putin përgatitet të shpallë aneksimin e rajoneve të Ukrainës

admin

Zgjedhjet në veri, KQZ miraton sot Planin Operacional

rezart morina