RTV AHIRETI
Shëndetësi

Doni të jeni në formë gjatë verës? Këto janë perimet me më pak kalori

doni-te-jeni-ne-forme-gjate-veres?-keto-jane-perimet-me-me-pak-kalori

Tani në verë, kur plazhet na presin për të treguar trupin tonë, të gjithë duam të jemi dhe të dukemi më të hollë! Prandaj kërkojmë zgjidhje sa më pak kalori, të paktën deri sa të shkojmë me pushime! Perimet janë vetvetiu ushqimet me më pak kalori, kwto mund t’i hani në sasi më të mëdha dhe të mos shtoni kilogramë!

Shikoni cilat janë perimet e verës me më pak kalori:

Kunguj

I përkasin familjes cucurbitaceae, si kastraveci dhe kungulli. Kanë vetëm 16.5 kcal/100g dhe kjo i bën shumë të lehta dhe të shëndetshme. Ata shkojnë shumë mirë me shumë gatime verore, si krapi dhe peshku i mbushur. Për ata që e pëlqejnë shumë, hahen edhe të thjeshta, si sallatë, me vaj ulliri dhe limon. Mund t’i vendosni edhe në makaronat e verës, por edhe tortat me perime.

Marule

Sallata e preferuar e verës, marule, mund ta hani pa frikë në sasi të mëdha pasi përmban vetëm 4.6 kcal/100g.

Domate

Protagonisti kryesor i sallatës klasike, ka 18.4 kcal/100g. Përveç të papërpunuar, në një sallatë, e cila është e mrekullueshme në këtë kohë, siç është në sezon, mund ta gatuajmë në mënyra të ndryshme. Të mbushurat janë pjata verore që merr hov me domatet, por kjo perime e preferuar është një përbërës i domosdoshëm për shumicën e pjatave verore.

Speca jeshile

Domate dhe speca tw mbushura, tani në verë. Me 19,6 kcal/100g, është një nga perimet që mund të hamë në sasi të mëdha. Përveç atyre të mbushura, shkon shumë me picën e bërë në shtëpi, makaronat dhe tortat me perime.

Bizele të freskëta

Mund t’i hamë të ngrira gjatë gjithë vitit, por këtë tani janë në sezon! Me 30,1 kcal/100 është pjata anësore perfekte për mishin dhe peshkun tonë! Shkojnë shumë edhe me oriz apo makarona.

Related posts

Truku i ushqimit që rregullon sheqerin në gjak

admin

Çaji i luleradhiqes bën mrekulli në organizëm

admin

Çfarë është norovirusi dhe sa zgjat?

rezart morina