RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Shefi i mbrojtjes turke diskuton eksportin e drithit me ministrat ukrainas

shefi-i-mbrojtjes-turke-diskuton-eksportin-e-drithit-me-ministrat-ukrainas

Në bisedat me homologun ukrainas Oleksiy Reznikov dhe ministrin e Infrastrukturës Oleksandr Kubrakov, Akar shkëmbeu mendime mbi aktivitetet e zhvilluara në Qendrën e Përbashkët të Koordinimit në Istanbul

Ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusi Akar, zhvilloi sot telefonata të veçanta me ministrin e Mbrojtjes dhe atë të Infrastrukturës të Ukrainës, ku u diskutuan zhvillimet më të fundit mbi dërgesat e drithit nga vendi i goditur nga lufta, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në bisedat me homologun ukrainas Oleksiy Reznikov dhe ministrin e Infrastrukturës Oleksandr Kubrakov, Akar shkëmbeu mendime mbi aktivitetet e zhvilluara në Qendrën e Përbashkët të Koordinimit në Istanbul, tha në një deklaratë Ministria e Mbrojtjes Kombëtare e Turqisë.

Ata thanë se puna teknike në dërgesën e drithit ka përfunduar dhe dërgesa e drithit ukrainas pritet të fillojë sa më shpejt pas përfundimit të përgatitjeve administrative.

Turqia, OKB-ja, Rusia dhe Ukraina nënshkruan në Istanbul një marrëveshje javën e kaluar për të rihapur tre porte ukrainase – Odesa, Chernomorsk dhe Yuzhny – për eksportet e drithit të bllokuara prej muajsh për shkak të luftës Rusi-Ukrainë. /aa

Related posts

Interesim i madh nga qytetarët për anijen më të madhe luftarake turke “TCG Anadolu”

rezart morina

Reshje bore në Sirinë veriore, mijëra refugjatë përballen me kushte të vështira dimri

rezart morina

Rritet nën 34.904 numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza

admin