RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

ECDC nxjerr përfundimet nga pandemia

ecdc-nxjerr-perfundimet-nga-pandemia

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) ka nxjerrë një sërë përfundimesh nga pandemia e koronavirusit.

Për të ndihmuar vendet të përgatiten më mirë për pandemitë e ardhshme ose emergjenca të tjera, autoriteti shëndetësor i BE-së me qendër në Stokholm ka identifikuar katër fusha ku mund të nxirren mësime nga pandemia.

”Këto përfshijnë përfitimet e investimit në fuqinë punëtore shëndetësore, gatishmërinë më të mirë për krizat e ardhshme shëndetësore, komunikimin e rrezikut dhe angazhimin e komunitetit si dhe mbledhjen dhe analizën e të dhënave”, sipas një raporti të ECDC.

Ndërsa pandemia shkon drejt një faze me intensitet të reduktuar, raporti synon të nxjerrë në pah veprimet pasuese që mund të ndihmojnë në përmirësimin e gatishmërisë ndaj pandemisë në Evropë.

”Pandemia e COVID-19 na ka dhënë mësime të vlefshme dhe është e rëndësishme të rishikojmë dhe vlerësojmë veprimet tona për të përcaktuar se çfarë ka funksionuar dhe çfarë jo”, theksoi drejtori i ECDC, Andrea Ammon.

Related posts

“Danimarka do t’i dhurojë Ukrainës të gjithë artilerinë e saj”

admin

Presidentja Osmani thotë se Serbia i ka fuqizuar strukturat e sigurisë duke i shndërruar në banda

admin

Shtëpia e Bardhë: Rusia që nga dhjetori ka pësuar 100 mijë viktima në Ukrainë

admin