RTV AHIRETI
Shëndetësi

Efektet pozitive të kajsive në shëndetin tonë

efektet-pozitive-te-kajsive-ne-shendetin-tone

Kajsia thuhet se ka prejardhjen nga Armenia.

Eksploruesit spanjoll ishin të parët ata të cilët futën në Amerikë frutat mesdhetar.

Vende si Turqia, Italia, Rusia, Spanja, Greqia, SHBA dhe Franca konsiderohen të jenë prodhuesit kryesorë të kajsive në botë.

Kajsitë janë të mbushura me vitamina A, e cila njihet edhe si renitol.

Kështu kjo ndihmon në sistemin imunitar dhe po ashtu në lëkurën tuaj pasi atë nuk e lë plaket.

Kajsia përmban fibra shumë dhe kjo e bënë atë që të ju ndihmojë juve shumë për zemër.

Shumë njerëz në botë atë e përdorin edhe për dieta të ndryshme.

Related posts

Disa mënyra se si ta mbani gripin larg

admin

Gërhitja nuk është gjithmonë e padëmshme, ndonjëherë mund të jetë shenjë e gjendjeve serioze

admin

Nga Mëngjesi Deri në Darkë – Sa Gota me Ujë Duhet të Pini

rezart morina