RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Egjipt, fillon stërvitja ushtarake me pjesëmarrjen e 34 vendeve

egjipt,-fillon-stervitja-ushtarake-me-pjesemarrjen-e-34-vendeve

Egjipti ka njoftuar fillimin e stërvitjes së përbashkët ushtarake “Ylli i Ndritshëm 2023” në të cilën marrin pjesë 34 vende, transmeton Anadolu.

Televizioni shtetëror i Egjiptit bëri të ditur se stërvitja, që filloi në bazën ushtarake Mohamed Nagauib në rajonin El-Alamein në veriperëndim të vendit, do të vazhdojë deri më 14 shtator, por nuk ndau informacion të detajuar lidhur me stërvitjen dhe vendet që marrin pjesë.

Ministria e Mbrojtjes e Arabisë Saudite dje njoftoi se ka përfunduar mbërritja në Egjipt e njësive ushtarake që do të marrin pjesë në stërvitjen “Ylli i Ndritshëm 2023”.

Më 26 gusht, ushtria egjiptiane informoi se në stërvitjen në fjalë do të marrin pjesë 34 vende dhe 8 mijë ushtarë.

Egjipti në vitin 2018 organizoi stërvitjen “Ylli i Ndritshëm” ku morën pjesë nëntë vende, kryesisht SHBA-ja dhe Britania, si dhe 16 vende vëzhguese, përfshirë Pakistanin dhe Indinë.

Stërvitja, e cila u ndërpre në vitin 2020 për shkak të pandemisë COVID-19, u mbajt në vitin 2021 në Egjipt me pjesëmarrjen e 21 vendeve.

Related posts

Trumpi i Holandës dhe problemi i Evropës me populistët

admin6

Kremlini: Rusia nuk sheh asnjë perspektivë në vazhdimin e bisedimeve të paqes me Ukrainën

admin

Projektligji për Trustin shqyrtohet sot në Komisionin për Buxhet

admin