RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Egjipti vazhdon të ofrojë ndihmë humanitare për Libinë e goditur nga stuhia

egjipti-vazhdon-te-ofroje-ndihme-humanitare-per-libine-e-goditur-nga-stuhia

Komanda e Përgjithshme e Forcave të Armatosura egjiptiane lëshoi direktiva për të ngarkuar tonelata ndihma humanitare, materiale për jetesë, ekuipazhe ndihme, si dhe ambulanca dhe një numër të madh pajisjesh inxhinierike në një helikopter-mbajtës Mistral, që do të dërgoheshin nga deti në Libinë e goditur nga stuhia.

Masa vjen në zbatim të direktivave të presidentit egjiptian Abdel Fattah El Sisi, për të vazhduar ofrimin e mbështetjes së menjëhershme dhe ndihmës humanitare për Libinë.

Në të njëjtin kontekst, një kolonë që transportonte ndihma humanitare, pajisje mjekësore, ekipe kërkimi dhe shpëtimi, përveç pajisjeve inxhinierike, u dërgua në Libi nëpërmjet pikës kufitare Salloum për të ndihmuar në eliminimin e efekteve që rezultojnë nga stuhia shkatërruese dhe përmbytjet që tronditën Libinë gjatë ditëve të kaluara.

Gjithashtu, një numër avionësh kërkimi, shpëtimi dhe evakuimi u dërguan në zonat e prekura. /mesazhi

Related posts

Eksperti i OKB-së paralajmëron se bota është në rrezik për ndërprerje të furnizimit ushqimor

admin

Presidenti Erdogan do të marrë pjesë në ceremoninë e mbylljes së Kupës së Botës

admin

Qindra persona në Britani me martesa të rreme, shumica prej tyre nga Shqipëria

admin