RTV AHIRETI
Lajme

Emine Erdoğan: 27 vjet më parë në Srebrenicë u varrosën njerëzimi, ndërgjegjja dhe dhembshuria

emine-erdogan:-27-vjet-me-pare-ne-srebrenice-u-varrosen-njerezimi,-ndergjegjja-dhe-dhembshuria

Zonja e parë e Türkiye-s, Emine Erdoğan, ka deklaruar se 27 vjet më parë në Srebrenicë u varrosën njerëzimi, ndërgjegjja dhe dhembshuria, raporton Anadolu Agency (AA).

“Nuk do t’i harrojmë rënkimet e dhimbshme të nënave dhe fëmijëve boshnjakë para syve të të cilëve u dëbuan dhe vranë baballarët e tyre. Përkujtojmë me mëshirë vëllezërit dhe motrat tanë që u vranë në gjenocid”, ka thënë Emine Erdoğan, me rastin e 27-vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë.

Sot do të varrosen edhe 50 viktima të tjera të gjenocidit në Srebrenicë.

Në Qendrën Përkujtimore të Srebrenicës-Potoçari, deri më tani janë varrosur gjithsej 6.671 viktima të gjenocidit të kryer nga ish-Ushtria e Republika Srpska nën komandën kriminelit të dënuar të luftës Ratko Mladiq ndaj boshnjakëve në vitin 1995 në Srebrenicë.

Related posts

ASH shkarkon Taravarin, Sela rikthehet në postin e kryetarit të partisë

rezart morina

Rusia përgatitet të ndalojë përdorimin e çmimit tavan në tregtinë e naftës

admin

Politikani palestinez: Qeveritë perëndimore “bashkëpunëtorë” në krimet izraelite

admin