RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Erdoğan e Aliyev prezentë në ndërtimin e gazsjellësit Igdir-Nakhchivan

erdogan-e-aliyev-prezente-ne-ndertimin-e-gazsjellesit-igdir-nakhchivan

Presidenti turk Recep Tayyiip Erdoğan dhe homologu i tij nga Azerbajxhani Ilham Aliyev filluan bashkërisht ndërtimin e një tubacioni gazi nga Turqia, Igdir, në Nakhçivan, Azerbajxhan, duke shtypur një buton.

Në prani të presidentit të Azerbajxhanit Ilham Aliyev dhe atij të Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, filloi ndërtimi i një gazsjellësi nga Igdir turk në enklavën e Azerbajxhanit të Nakhçivanit.

Erdoğan, i cili ndodhet në një vizitë njëditore në Nakhchivan me ftesë të Aliyev, ka zhvilluar më parë një takim me presidentin e Azerbajxhanit.

Pas takimit, dy liderët dërguan mesazhe nëpërmjet video-lidhjes për fillimin e ndërtimit të gazsjellësit.

Erdoğan dhe Aliyev së bashku shtypën butonin për të filluar ndërtimin e tubacionit të gazit nga Turqia, Igdir, në Nakhçivan, Azerbajxhan.

Related posts

Erdoğan: Turqia e gatshme të ndërmarrë hapa të përbashkëta me Sirinë dhe Rusinë kundër terrorizmit

admin

SHBA, 55-vjeçari lirohet pas 33 vitesh burgim pas një dënimi të gabuar për vrasje

rezart morina

Iniciuesi i peticionit për shaminë reagon pas deklarimeve të Nagavcit: Do t’i ndjekim hapat ligjorë

admin