RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Erdoğan Greqisë: Mos u ngatërroni me Turqinë në Egje

erdogan-greqise:-mos-u-ngaterroni-me-turqine-ne-egje

Ankaraja nuk ka asnjë problem me Greqinë për sa kohë që “nuk ngatërrohet” me Turqinë në Detin Egje, tha sot presidenti Recep Tayyip Erdoğan, raporton Anadolu Agency (AA).

“Ne shkrepëm (raketën) Tayfun. Sa është largësia e Tayfun-it? 561 kilometra. Çfarë bënë grekët? Ata u futën në shqetësim. Gazetat menjëherë shkruan tituj: ‘Do të godasin Athinën’. Ne nuk kemi një problem të tillë përderisa ju nuk ngatërroheni me ne në Egje”, tha Erdoğan.

“Për sa kohë që ju nuk ngatërroheni me ne në Egje, ne nuk do të ngatërrohemi me ju”, tha Erdoğan në një ceremoni në provincën jugore Antalya.

Turqia testoi raketën e saj balistike me rreze të shkurtër veprimi Tayfun të prodhuar në vend në tetor. Raketa mund të godasë një objektiv në një distancë prej 561 kilometrash në 456 sekonda.

Turqia, anëtare e NATO-s për më shumë se 70 vjet, është ankuar për veprimet dhe retorikën e përsëritur provokuese të Greqisë në rajon gjatë muajve të fundit, duke përfshirë armatimin e ishujve pranë brigjeve turke që duhet të jenë të çmilitarizuar sipas detyrimeve ndërkombëtare. Ankaraja thotë se hapat e tillë pengojnë përpjekjet e saj për paqe. /aa

Related posts

Qeveria: Hap pas hapi, Kosova po i afrohet Bashkimit Evropian

rezart morina

Gaza: Arrihet armëpushimi në mes të Izraelit dhe Xhihadit Islamik

admin

Vendet e Ballkanit në krye të listës për numrin e armëve

admin