RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Erdogan i kërkon Stoltenbergut që Suedia të ndalojë protestat e kurdëve nëse do anëtarësim në NATO

erdogan-i-kerkon-stoltenbergut-qe-suedia-te-ndaloje-protestat-e-kurdeve-nese-do-anetaresim-ne-nato

Suedia duhet të ndalojë protestat e mbështetësve të Partisë së jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) në Stokholm për të marrë dritën jeshile për ofertën e saj për anëtarësim në NATO, i ka thënë presidenti Rexhep Tajip Erdogan sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, në një telefonatë.

Erdogan i tha Stoltenbergut se Turqia kishte një qëndrim konstruktiv, por ndryshimi i ligjeve të Suedisë për terrorizmin për të përmbushur kërkesat nga Ankaraja ishte “i pakuptimtë” ndërsa mbështetësit e PKK-së mbajnë protesta në vend, tha presidenca turke në një deklaratë. /abc

Related posts

Blinken viziton Ukrainën, rikonfirmon mbështetjen e SHBA

admin

Anglia nën “alarm të verdhë” pasi temperaturat do të arrijnë 32 gradë Celsius

rezart morina

OKB: Deri në fund të vitit 200 mijë fëmijë mund të vdesin nga uria në Mali nëse nuk dërgohen ndihma

admin