RTV AHIRETI
LajmeLajmetRajon dhe Botë

Erdogan: Turqia është e vendosur për të çrrënjosur terroristët në Siri

erdogan:-turqia-eshte-e-vendosur-per-te-crrenjosur-terroristet-ne-siri

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka deklaruar se Turqia është e vendosur për të çrrënjosur organizatat terroriste në Siri që kërcënojnë sigurinë e saj, raporton Anadolu Agency (AA).

“Ne jemi të vendosur të zhdukim grupet e liga që shënjestrojnë sigurinë tonë kombëtare nga Siria”, tha presidenti Erdoğan përpara takimit trepalësh në kryeqytetin Teheran me homologun e tij rus, Vladimir Putin dhe atë iranian, Ebrahim Raisi.

Liderët u mblodhën për samitin e shtatë të formatit të Astanas për të diskutuar zhvillimet e fundit në Siri, luftën kundër grupeve terroriste, veçanërisht YPG/PKK-së dhe DEASH-it, të cilat paraqesin kërcënim për sigurinë rajonale, situatën humanitare dhe kthimin vullnetar të sirianëve në shtëpitë e tyre.

Erdoğan tha se organizata terroriste PYD/PKK po përpiqet të ndajë Sirinë me mbështetje të jashtme, duke shtuar se “duhet të kuptohet qartë se nuk ka vend për terrorizmin separatist dhe shtrirjen e tij në të ardhmen në rajonin tonë”.

Ai po ashtu tha se Tal Rifati dhe Munxhibi i Sirisë janë bërë një “vatër terrori”, duke shtuar se “ka ardhur koha për të pastruar këto toka nga organizatat terroriste që kërkojnë një strehë të sigurt”.

Duke i përshkruar bisedimet e Astanës për Sirinë si një “luftë që mund të ndërmarrë hapa efektive dhe konkrete”, Erdoğan tha se Türkiye pret mbështetjen e Rusisë dhe Iranit për të luftuar terrorizmin në Siri.

Kthimi vullnetar dhe i sigurt i sirianëve në atdheun e tyre, tha Erdoğan, është një pikë e rëndësishme e agjendës së procesit të Astanës. Ai kërkoi se duhet të sigurohen “rezultate të shpejta dhe konkrete” nga Komuniteti Kushtetues i Sirisë pasi dështimi i tij shihet si dështimi i procesit të Astanës.

Procesi i Astanës filloi në vitin 2017 për të rivendosur paqen në Siri, e cila është shkatërruar nga një luftë civile që nga fillimi i vitit 2011, kur regjimi i Bashar al-Assadit goditi protestuesit pro-demokratik me një mizori të paparashikueshme.

Çrrënjosja e të gjitha grupeve terroriste në Siri

Putin, nga ana e tij, theksoi rëndësinë e çrrënjosjes së të gjitha grupeve terroriste në të gjithë territorin sirian, veçanërisht DEASH-in. Ai theksoi se përpjekjet e Rusisë, Türkiye-s dhe Iranit për të zgjidhur krizën në Siri janë “përgjithësisht efektive”.

Putin tha se miratimi i “masave konkrete” për të promovuar një dialog gjithëpërfshirës ndër-sirian është detyrë e tre vendeve në të ardhmen e afërt.

“Rusia është e vendosur fortë për integritetin territorial dhe sovranitetin e Sirisë”, shtoi ai.

Putin gjithashtu propozoi thirrjen e samitit të ardhshëm të Astanës për Sirinë në Rusi dhe ftoi liderët iranianë dhe turq të marrin pjesë në takim.

“Falë ndihmës dhe mbështetjes së vendeve tona, niveli i dhunës në Siri ka rënë dukshëm, jeta paqësore po ringjallet, si dhe ekonomia dhe sfera sociale po rikthehen gradualisht”, tha Putin.

Related posts

Çavuşoğlu: Armenia të ndalojë së provokuari

admin

Te Allahut jemi dhe te Allahu do te kthehemi! Ndërron jetë hafizi me famë ndërkombëtare, Bajram Ajeti

rezart morina

Mbi 900 milionë euro u dërguan nga diaspora në Kosovë brenda 9 muajve

admin