RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Eskalon situata në Serbi, protestuesit tentojnë të futen në ndërtesën e Kuvendit

eskalon-situata-ne-serbi,-protestuesit-tentojne-te-futen-ne-ndertesen-e-kuvendit

Një protestë e opozitës së bashkuar rreth koalicionit “Serbia kundër dhunës” po zhvillohet para ndërtesës së Komisionit të Zgjedhjeve në Beograd.
Opozita është duke tentuar të futet në ndërtesën e Kuvendit.
Studentët protestues i kërkuan presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq që të plotësojë kërkesat e tyre deri të dielën në mbrëmje dhe thanë se në të kundërtën do të bllokojnë të hënën të gjithë Beogradin.
Ata po kërkojnë nga Ministria e Administratës Shtetërore dhe Vetëqeverisjes Lokale që të kontrollojë listën zgjedhore, ndërsa për përgjigje dhanë afat deri të hënën – në të kundërtën shpallin bllokadë të kryeqytetit.
Opozita dhe studentët kanë disa ditë që janë futur në protesta, teksa nënkryetarja e PSSH-së, Marinika Tepiq, ka shtatë ditë me radhë në grevë urie.

Related posts

Ish-kryeministri italian: Netanyahu nuk mund t’i shmanget ligjit ndërkombëtar

rezart morina

Kosova e gatshme ta themelojë një këshill nacional të serbëve, ngjashëm me atë shqiptar në Serbi

admin

Rama në Athinë: S’kam ardhur të takohem me shërbëtorët e dikurshëm, por të çmallem me të zotët e barabartë të kësaj shtëpie

rezart morina