RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Eurostat: Mbi 4 milionë ukrainas janë strehuar në BE

eurostat:-mbi-4-milione-ukrainas-jane-strehuar-ne-be

Që nga shkurti i vitit 2024, rreth 4.2 milionë refugjatë ukrainas kanë gjetur strehim në Bashkimin Europian, pasi iu dha statusi i mbrojtjes së përkohshme, sipas shifrave të Eurostat të publikuara sot.

Konkretisht, në fund të shkurtit 2024, vendet e BE-së që pritën numrin më të madh të ukrainasve ishin Gjermania (1,286,580 persona, pra 30,4% e totalit të BE-së), Polonia (957,200, pra 22,6%) dhe Republika Çeke (385,075, pra 9.1%).

Krahasuar me fundin e janarit 2024, rritjet më të mëdha u shënuan në Gjermani (+16,430, +1,3%), Poloni (+5,640, +0,6%) dhe Republikën Çeke (+3,885, + 1,0%).

Por numri ka rënë në 5 vende të BE-së, përkatësisht Austri (-1,420 persona, -1.7%), Francë (-685, -1.1%), Estoni (-550, -1.5%), në Holandë (-120, – – 0.1%) dhe Malta (-20, -1.0%).

Në fund të shkurtit 2024, qytetarët ukrainas përbënin më shumë se 98% të përfituesve të mbrojtjes së përkohshme, me gratë përbënin pothuajse gjysmën (46%).

Fëmijët përbënin pothuajse një të tretën (32.9%), ndërsa meshkujt përbënin pak më shumë se një të pestën (21.2%) të totalit.

Shifrat e Eurostat i referohen dhënies së statusit të mbrojtjes së përkohshme, bazuar në vendimin europian të 4 marsit 2022, i cili konstaton ekzistencën e një fluksi masiv të personave të zhvendosur nga Ukraina për shkak të luftës ruse kundër Ukrainës.

Kujtojmë se më 28 shtator 2023, Këshilli Europian ra dakord të zgjasë mbrojtjen e përkohshme për njerëzit që largohen nga lufta nga 4 mars 2024 deri më 4 mars 2025. /abcnews

Related posts

Irani bën thirrje për “hetim ndërkombëtar” për përdorimin e armëve të ndaluara nga Izraeli

rezart morina

Mbi 2 mijë trupa të varrosur në Derna të Libisë pas përmbytjeve

rezart morina

Zjarrvënësi i Ballkanit e ka emrin Aleksandar Vuçiq

admin