RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Falet namazi i Kurban Bajramit në Kosovë

falet-namazi-i-kurban-bajramit-ne-kosove

Besimtarët myslimanë në Kosovë sot festojnë Kurban Bajramin.

Manifestimi qendror i faljes së Kurban Bajramit u mbajt në Xhaminë e Madhe në Prishtinë, ndërsa ligjerata e kësaj feste po mbahet nga myftiu i Kosovës, Naim Tërnava.

Festa e Kurban Bajramit vjen pas përfundimit të haxhit i cili është një nga pesë shtyllat e fesë Islame.

Pjesë e kësaj feste është edhe rituali i therjes së kurbanit që është traditë nga i dërguari Ibrahim.

Therja e kurbanit është një shprehje përkushtimi, sakrifice, sinqeriteti dhe nënshtrimi ndaj vullnetit të Zotit. /

Related posts

Papa Françesku drejton meshën në Kishën e “Zemrës së Shenjtë” në Bahrein

admin

Erdoğan: “Mund të vijmë papritmas”, përgjigje jo vetëm për Greqinë, por për të gjitha shtetet që na sulmojnë

admin

Ushtria izraelite refuzon hetimin e OKB-së për vrasjen e gazetares së të Al Jazeera-s

admin