RTV AHIRETI
Shëndetësi

Fjetja gjatë ditës rrit mundësinë e goditjes në tru dhe presion të lartë gjaku

fjetja-gjate-dites-rrit-mundesine-e-goditjes-ne-tru-dhe-presion-te-larte-gjaku

Njerëzit që flejnë gjatë ditës, apo ndryshe dremisin, kanë një shans më të madh për të zhvilluar presion të lartë të gjakut dhe për të pasur një goditje në tru, ka zbuluar një studim i ri i madh.

“Kjo mund të jetë sepse, megjithëse dremitja në vetvete nuk është e dëmshme, shumë njerëz mund ta bëjnë këtë për shkak të gjumit të dobët gjatë natës.

Gjumi i dobët gjatë natës lidhet me një shëndet më të dobët dhe dremitjet nuk janë të mjaftueshme për ta kompensuar atë, ” tha psikologu klinik Michael Grandner në një deklaratë.

Grandner drejton Klinikën e Mjekësisë së Gjumit në Qendrën Mjekësore Universitare Banner në Tucson, Arizona dhe nuk ishte përfshirë në studim.

Pjesëmarrësit e studimit të cilët zakonisht dremitnin gjatë ditës kishin 12% më shumë gjasa të zhvillonin presion të lartë të gjakut me kalimin e kohës dhe kishin 24% më shumë gjasa të kishin një goditje në tru krahasuar me njerëzit që nuk dremitën kurrë.

Nëse personi ishte më i ri se 60 vjeç, dremitja për shumë ditë dhe shumë shpesh, rriste rrezikun e zhvillimit të presionit të lartë të gjakut me 20% krahasuar me njerëzit që nuk dremisin kurrë ose rrallë, sipas studimit të botuar të hënën në Hypertension, një revistë e Shoqatës Amerikane të Zemrës.

“Rezultatet tregojnë se dremitja rrit incidencën e hipertensionit dhe goditjes në tru, pas rregullimit ose shqyrtimit të shumë variablave që dihet se lidhen me rrezikun për sëmundje kardiovaskulare dhe goditje në tru,” tha Dr. Phyllis Zee, drejtor i Qendrës për Mjekësinë Circadian dhe Sleep në Northwestern.

“Nga pikëpamja klinike, unë mendoj se nënvizon rëndësinë që ofruesit e kujdesit shëndetësor të pyesin shpesh pacientët për dremitjen dhe përgjumjen e tepërt gjatë ditës dhe të vlerësojnë për kushte të tjera që kontribuojnë për të ndikojnë potencialisht rrezikun për sëmundje kardiovaskulare,” tha ai, citon CNN.

Related posts

Arsyet pse duhet të hani vezë në mëngjes

rezart morina

Cila frutë e thatë përmban më pak sheqer?

admin

Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse abstenoni nga ushqimi për 3 ditë

rezart morina