RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Forcat izraelite plagosin 5 palestinezë në Bregun Perëndimor

forcat-izraelite-plagosin-5-palestineze-ne-bregun-perendimor

Si pasojë e zjarrit të hapur nga forcat izraelite, 5 palestinezë janë plagosur në qytetin Nablus të Bregut Perëndimor nën pushtim, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmit të agjencisë palestineze të lajmeve WAFA thuhet se forcat izraelite kryen bastisje në zonën Beita në qytetin Nablus të Bregut Perëndimor.

Po ashtu thuhet se gjatë bastisjes u plagosën 5 palestinezë dhe se forcat izraelite përdorin plumba të vërtetë.

Në një deklaratë nga Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze thuhet se ekipet e Gjysmëhënës së Kuqe kanë transferuar 5 palestinezët e plagosur në spitalin Rafidya në Nablus.

Ministria palestineze e Shëndetësisë njoftoi se njëri nga të plagosurit është në gjendje të rëndë dhe i njëjti është dërguar në spitalin Rafidya.

Ushtarët izraelite dje plagosën 5 palestinezë gjatë ndërhyrjes ndaj protestave që u mbajtën për të protestuar për njësitë e vendbanimeve hebreje në Bregun Perëndimor nën pushtim dhe për bastisjen e ushtrisë izraelite kundër kampit të refugjatëve Jenin.

Forcat izraelite vranë 9 palestinezë në bastisjen që kryen në orët e mëngjesit të 26 janarit në kampin e refugjatëve Jenin në veri të Bregut Perëndimor.

Related posts

Raportuesi i BE-së: Skandali i përgjimit grek më i madh se Watergate

admin

Mustafa: Shumica e anëtarëve të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së qëndruan jashtë vendit

admin

Nafta në Kosovë lirohet në 1.79 cent

admin