RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zyrtarët talebanë duhet të shkarkojnë djemtë e tyre nga postet në qeveri

zyrtaret-talebane-duhet-te-shkarkojne-djemte-e-tyre-nga-postet-ne-qeveri

Udhëheqësi i talebanëve ka urdhëruar zyrtarët afganë të shkarkojnë të afërmit që kanë punësuar në postet qeveritare.

Dekreti i Hibatullah Akhundzada thotë se zyrtarët duhet të zëvendësojnë djemtë e emëruar ose anëtarët e tjerë të familjes – dhe të përmbahen nga punësimi i të afërmve në të ardhmen.

Talibanët pushuan nga puna disa zyrtarë të lartë kur morën pushtetin në vitin 2021, ndërsa të tjerët u larguan.

Ka pasur pretendime se punëtorët pa përvojë janë punësuar në bazë të lidhjeve të tyre familjare.

Shtypi afgan, me qendër në Peshawar, Pakistan, raportoi se dekreti pasoi pretendimet se disa zyrtarë të lartë talebanë kishin emëruar djemtë e tyre në role brenda qeverisë.

Afganistani është përballur me një krizë të thelluar ekonomike dhe humanitare që kur talebanët hynë në Kabul dhe rifituan kontrollin e vendit. Forcat e huaja ushtarake kishin qenë në vend për dy dekada, duke luftuar një luftë që vrau dhjetëra mijëra dhe zhvendosi miliona të tjerë.

Që atëherë, sanksionet janë vendosur ndaj anëtarëve të qeverisë talebane, asetet e bankës qendrore jashtë shtetit janë ngrirë dhe shumica e financimeve të huaja janë pezulluar – duke ndërprerë litarin e shpëtimit ekonomik.

Related posts

Ushtarët ukrainas të kapur rob në Azovstal nxirren para gjyqit në Rusi

rezart morina

Macron: Twitter angazhohet për luftë kundër përmbajtjeve ekstremiste

admin

Spasovski: Ka persona të dyshuar për denoncimet për bomba në shkollat e Shkupit

admin