RTV AHIRETI
Shëndetësi

Frutat që duhet t’i konsumoni për të humbur peshë

frutat-qe-duhet-t’i-konsumoni-per-te-humbur-peshe

Për të humbur peshë ne dimë se ekzistojnë faktorë, e produkte të ndryshme. Por edhe frutat shpesh luajnë rol në peshën tuaj, madje duke iu ndihmuar të humbni ato për pak kohë.

Këto janë disa nga frutat ideal për humbje peshe:

Shalqiri

Shalqiri përmban 92% ujë dhë lëndë ushqyese esenciale si Vitamina A, B6, C, aminoacide dhe fibra dietike.

Pjepri

Ky frut i pasur me vitaminë C është një thesar i fshehur. Duke qenë se ka një shije shumë të ëmbël, konsumimi i pjeprit është perfekt për ata që nuk i rezistojnë dot ëmbëlsirave dhe duan të humbin peshë.

Mango

Edhe ky frut është shumë i dobishëm për humbjen në peshë. Fruti i mangos është shumë i pasur në Vitaminë A, C, D dhe fibra esenciale për ata që vuajnë nga kapsllëku.

Ananasi

Ananasi ka veti anti-inflamatore, ndikon në tretje dhe rrit metabolizmin

Related posts

Puçrra në buzë apo gjuhë? Zgjidhjen e gjeni te ky përbërës i kuzhinës suaj

admin

Pse nuk duhet të pini ujë të gazuar para gjumit?

admin

Mësoni se pse keni dhimbje koke

admin