RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ky frut veror bën mrekullinë për shëndetin nëse konsumohet me stomak bosh

ky-frut-veror-ben-mrekulline-per-shendetin-nese-konsumohet-me-stomak-bosh

Pjepri është një frut i domosdoshëm në verë. Përveçse është i shijshëm, ai është plot me vitamina C, B dhe A, si dhe me kalcium, magnez, fosfor, hekur, bakër dhe mangan. Përmban gjithashtu tiaminë, niacinë, vitaminë B6, folate, acid pantotenik.

Megjithatë, ajo që është më e rëndësishme për të gjithë njerëzit që kanë hipertension, është se pjepëri përmban kalium, një mineral kyç për rregullimin e presionit të gjakut. Sipas “American Cardiovascular Association”, kaliumi në pjepër ul presionin e gjakut duke reduktuar efektin e natriumit dhe duke “relaksuar” enët e gjakut.

Përkatësisht, kaliumi ndihmon trupin të çlirojë natriumin e tepërt dhe në këtë mënyrë redukton presionin e lartë të gjakut. Kaliumi është gjithashtu i nevojshëm për të rregulluar ekuilibrin e ujit, ekuilibrin acid-bazë dhe funksionin neuromuskular, dhe gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në transmetimin e impulseve elektrike në zemër.

Marrja e kaliumit shoqërohet gjithashtu me një rrezik të reduktuar të goditjes në tru dhe humbje të masës muskulore. Ky mineral ruan densitetin e kockave dhe parandalon gurët në veshka. Ajo që është gjithashtu një avantazh i ngrënies së pjeprit në verë është fakti se i përket ushqimit lehtësisht të tretshëm dhe për shkak të bollëkut të fibrave dhe ujit, parandalon kapsllëkun dhe ndihmon në rregullimin e tretjes, shëndetin e traktit tretës dhe eliminimin e toksinave nga zorrët.

Rekomandohet të hahet me stomakun bosh dhe para një vakti tjetër.

Related posts

Ulet prodhimi i barnave/ Konferenca ne Tiranë: Si do ta zgjidhim?

admin6

Dy të vdekur dhe 869 të infektuar nga COVID-19 në Kosovë

admin

Dhjetë ushqime të mira kundër alergjisë

rezart morina