RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Fundoset varka me emigrantë, 35 persona të vdekur

fundoset-varka-me-emigrante,-35-persona-te-vdekur

Të paktën 35 persona u mbyten në një varkë që po shkonte për në ishullin spanjoll të Gran Canaria, tha të mërkurën OJQ Walking Borders.

Një burim në shërbimin e shpëtimit detar të Spanjës i tha Reuters se një fëmijë ishte në mesin e të vdekurve dhe se 24 persona ishin shpëtuar nga anija e fundosur.

Operacioni i shpëtimit u zhvillua nën drejtimin e autoriteteve marokene rreth 88 milje në juglindje të Gran Canaria.

Walking Borders dhe një OJQ tjetër, Alarm Phone, fillimisht raportuan se varka mbante 59 persona.

Related posts

Policia gjermane falënderon Policinë e Kosovës për gjetjen e veturës në Mitrovicë të Veriut

admin

OKB-ja thotë se mbi 6 mijë civilë ukrainas janë vrarë që nga fillimi i luftës

admin

Britani, shënohen temperaturat më të larta të vitit

rezart morina