RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kina fajëson SHBA-në për pushtimin rus të Ukrainës

kina-fajeson-shba-ne-per-pushtimin-rus-te-ukraines

Ministria e Jashtme e Kinës ka fajësuar SHBA-në për pushtimin rus të Ukrainës duke pretenduar se Uashingtoni krijoi kushtet që çuan në luftë.

Gjithashtu, ministria ka dënuar dërgesat e armëve nga SHBA-ja si shkak për ndezjen e konfliktit afro njëvjeçar.

“SHBA-ja është ajo që shkaktoi krizën në Ukrainë dhe faktori më i madh që e nxiti atë, duke vazhduar t’i shesë Ukrainës armë të rënda, gjë që vetëm e ka intensifikuar konfliktin”, tha sot zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme kineze, Mao Ning.

Deklarata e saj erdhi si një përgjigje ndaj pretendimeve të SHBA-së, se kompanitë kineze i kanë ofruar mbështetje palës ruse.

Ning i hodhi poshtë pretendimet e Uashingtonit, duke i konsideruar ato si ‘dyshime të pajustifikuara’ dhe ‘shantazhe të pabaza’.

“Kina nuk do të rrijë në heshtje ndërsa sheh SHBA-në që dëmton të drejtat dhe interesat legjitime të kompanive kineze”, shtoi zëdhënësja. /atsh

Related posts

Presidenti meksikan thotë se Meksika është më e sigurt se SHBA-ja

rezart morina

Osmani: Nga 1 korriku, Maqedonia e merr kryesimin e Procesit të Bashkëpunimit në Europën Juglindore

rezart morina

Protestuesit nuk e lënë të qetë presidentin francez, vijojnë protestat për pensionet

rezart morina