RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Gjermani: Berlini sulmon kampin protestues për Gazën në Bundestag me ndalime, brutalitet policor

gjermani:-berlini-sulmon-kampin-protestues-per-gazen-ne-bundestag-me-ndalime,-brutalitet-policor

 

Aktivistët pro-palestinës krijuan një kamp proteste në Berlin, duke synuar bashkëfajësinë gjermane në gjenocidin e Gazës.

E quajtur “Okupimi kundër okupimit”, kampi u përball me sulme të menjëhershme të policisë, duke përfshirë arrestime të dhunshme dhe kufizime në thirrjet dhe namazet e tyre.

Policia gjermane përdori forcë të tepruar, duke sulmuar si palestinezët ashtu edhe hebrenjtë anti-sionistë.

Organizatorët zotohen të vazhdojnë derisa të përmbushen kërkesat, duke përfshirë ndalimin e eksporteve të armëve të Berlinit në Izrael dhe përfundimin e kriminalizimit të aktivistëve palestinezë.

Policia vendosi ndalime të të folurit jo-gjerman ose anglisht dhe kërcënoi se do të pengonte namazet me xhematë në gjuhën arabe edhe gjatë Ramazanit që sapo mbaroi.

Related posts

Macron: Vrasja e adoleshentit nga policia, e pafalshme

rezart morina

Të mërkurën vazhdon gjykimi ndaj Thaçit dhe të tjerëve

rezart morina

Lajmet e fundit nga Pa’lestina

admin