RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Gjermani, shirat e dendur shkaktojnë përmbytje në jug të vendit

gjermani,-shirat-e-dendur-shkaktojne-permbytje-ne-jug-te-vendit

Reshjet e dendura të shiut në Gjermaninë jugore kanë shkaktuar përmbytje të mëdha në shtetin e Bavarisë, raporton Anadolu.

Reshjet intensive dhe erërat e forta në qytetin e Nurembergut dhe rajonin e tij përreth kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme, duke përfshirë rrëzimin e pemëve dhe shkuljen e çative, thuhet në deklaratën e Departamentit të Policisë Mittelfranken.

Bodrumet, garazhet nëntokësore, rrugë dhe nënkalime të shumta janë përmbytur nga vërshimet.

Disa automjete kanë mbetur të bllokuara në nënkalimet e përmbytura, ndërsa shumë makina janë bllokuar në rrugët e përmbytura nga uji.

Fotot e publikuara në mediat lokale tregojnë ekipet e shpëtimit duke operuar me gomone për të ndihmuar në përpjekjet emergjente.

Ndërprerje të gjera të energjisë elektrike kanë ndodhur gjithashtu në pjesë të ndryshme të Nurembergut dhe janë zbatuar mbylljet e pjesshme të autostradës A73.

Kompania gjermane hekurudhore, Deutsche Bahn, ka raportuar ndërprerje në shërbimet e trenave për shkak të kushteve të pafavorshme të motit, ndërsa trenat nuk ndalojnë më në stacionet Ulm dhe Günzburg.

Related posts

Kryeministri malajzian: Spastrimi etnik në Gaza duhet të ndalet tani

admin6

Gjykata iz’raelite miraton ndalimin e përkohshëm të Al Jazeeras

admin

Ministri britanik i Emigracionit: Shqiptarët duhet të ndalohen të kërkojnë azil në Mbretërinë e Bashkuar

admin