RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Gjermania, Kosovës e Serbisë për takimin e 18 marsit: Mos t’iu ikë autobusi

gjermania,-kosoves-e-serbise-per-takimin-e-18-marsit:-mos-t’iu-ike-autobusi

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka thënë se marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë është afër, duke iu referuar takimit të 18 marsit, i cili do të mbahet në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

“Një marrëveshje është afër. Kosova do të fitojë shumë. Kosova duhet të zbatojë detyrimin e saj të kahershëm dhe të krijojë Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe menjëherë”, ka shkruar Rohde në Twitter.

Tutje, ambasadori gjerman i bëri apel të dy palëve që ta pranojnë propozimin evropian.

“Apeli im për Kosovën (dhe Serbinë) për bisedimet e ardhshme në Ohër: ‘Mos e humbisni autobusin”, shkroi ai.

“Një marrëveshje do të përshpejtojë integrimin euroatlantik të Kosovës dhe është një shans historik në rrugën drejt normalizimit të plotë dhe njohjes reciproke”, përfundoi ai.

Related posts

Përpjekja e Francës për ta eliminuar rrezikun nga IS-K gjatë Olimpiadës

admin

Siguria e Lojërave Olimpike në Paris, të angazhuar 30 mijë oficerë policie çdo ditë

admin

Policia e New Yorkut arreston demonstrues propalestinezë pas përleshjeve jashtë muzeut

admin6