RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Greqi: Priten temperatura deri në 45 gradë Celsius në disa rajone

greqi:-priten-temperatura-deri-ne-45-grade-celsius-ne-disa-rajone

Faza e dytë e valës së të nxehtit të vazhdueshme që filloi të premten po pushton Greqinë të shtunën, ndërsa temperaturat pritet të rriten më tej të dielën, sipas raportit të publikuar nga Shërbimi Kombëtar i Motit (EMY).

Temperaturat pritet të rriten deri në 43 gradë Celsius në pjesë të Greqisë të shtunën, ndërsa mund të arrijnë deri në 45 gradë Celsius në pjesët lindore të vendit të dielën.

”Pas një qetësie të shkurtër të hënën, kur temperaturat pritet të ulen me 2-5 gradë Celsius, një valë e tretë shumë intensive do të godasë vendin nga e marta”, deklaroi Shërbimi Kombëtar i Motit.

Kjo valë e re e të nxehtit pritet të vazhdojë deri të enjten e 27 korrikut. /atsh

Related posts

Arabia Saudite shpall konferencën ndërkombëtare humanitare për Sudanin

admin

“Të lëmë mënjanë interesat e ngushta”- Kancelari gjerman tregon zgjidhjen: Ja cili është çelësi për rivendosjen e paqes në Europë

admin

Afrika e Jugut depoziton një kërkesë të re kundër Izraelit në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë

admin6