RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Greqia kërkon ndihmën e Turqisë për migrantët

greqia-kerkon-ndihmen-e-turqise-per-migrantet

Zyrtarët grekë kanë nisur një sërë kontaktesh të nivelit të lartë me Qeverinë e re në Turqi, në përpjekje për t’iu kundërvënë rritjes së kalimeve të migrantëve nëpër lumin që ndan dy shtetet.

Ministri grek i Mbrojtjes, Alkiviades Stephanis, të mërkurën zhvilloi një bisedë telefonike me homologun e tij turk, Yasar Guler, thanë zyrtarët në Athinë. Kjo bisedë u zhvillua një ditë pasi kryediplomatët e të dyja shteteve po ashtu zhvilluan bisedime.

Guler dhe anëtarë të tjerë të Qeverisë së re turke u emëruan pas rizgjedhjes së presidentit Recep Tayyip Erdogan.

Patrullimet përgjatë lumit Evros në anën greke të kufirit janë intensifikuar, pasi së fundmi ka rënë niveli i ujit, gjë që mundëson kalimin më të lumit nga migrantët.

Related posts

Kongresisti amerikan Torres: Serbia t’i tërheq trupat nga kufiri, po përshkallëzon situatën

rezart morina

“Italia heq embargon 10 vjeçare ndaj aviacionit civil libian”

admin

Rama mesazh për zgjedhjet në Turqi: Presidenti Erdoğan është një mik i mirë i ditëve më të vështira – VIDEO

rezart morina