RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Greqia shkon të dielën në zgjedhje, konservatorët synojnë fitoren dërrmuese

greqia-shkon-te-dielen-ne-zgjedhje,-konservatoret-synojne-fitoren-derrmuese

Grekët kthehen në kutitë e votimit të dielën për zgjedhjet e dyta të përgjithshme në pesë javë, me kandidatët kryesorë konservatorë që synojnë një fitore dërrmuese, pas rrëzimit të bastioneve të dominuara nga kundërshtarët e tyre për dekada.

Kyriakos Mitsotakis, lideri 55-vjeçar konservator, po kërkon një mandat të dytë katërvjeçar si kryeministër. Partia e tij e qendrës së djathtë “Demokracia e Re” fitoi me një diferencë të madhe në zgjedhjet e majit, por po shkon drejt një votimi të dytë për të përfituar nga ndryshimet e ligjit zgjedhor që favorizojnë partinë fituese

Votimi i së dielës vjen disa ditë pasi qindra emigrantë vdiqën dhe u zhdukën në Greqinë jugore kur një peshkarexhë e tejmbushur u përmbys dhe u fundos, duke marrë kritika mbi mënyrën se si autoritetet greke e trajtuan shpëtimin.

Por fatkeqësia ndikoi pak për të ulur epërsinë e Mitsotakis prej 20 pikësh në sondazhet e opinionit përkundrejt rivalëve të krahut të majtë.

Ndërsa Greqia del nga një krizë e madhe financiare e dekadës së kaluar dhe trazirat e shkaktuara nga pandemia, votuesit janë të lumtur të kthejnë një kryeministër që dha rritje dhe papunësi më të ulët, sipas analistit Yannis Tsirbas.

“Ajo që ne shohim këtu është votimi ekonomik,” tha Tsirbas, një shkencëtar politik në Universitetin e Athinës.

Mitsotakis, argumentoi ai, ka arritur me sukses votuesit e qendrës, i ndihmuar nga një media private e lajmeve dhe duke heshtur disa zëra të shquar të krahut të djathtë në partinë e tij.

“Ai e ka ndërtuar këtë profil të një politikani të moderuar dhe një politikani efektiv për shumë vite tani,” tha ai për Mitsotakis, babai i ndjerë i të cilit Konstantin Mitsotakis shërbeu si kryeministër në fillim të viteve 1990.

Mitsotakis i riu, i diplomuar në Harvard, është zotuar t’i rijapë Greqisë emrin si një anëtare pro-biznes dhe e përgjegjshme e eurozonës.

Strategjia, deri më tani, ka funksionuar: Demokracia e Re i mundi kundërshtarët e majtë në maj, duke fituar në mënyrë vendimtare bastionet socialiste në ishullin e Kretës dhe zonat me të ardhura më të ulëta përreth Athinës, disa për herë të parë. /syri

Related posts

Erdoğan: Turqia zgjodhi astronautët për misionin e parë hapësinor

admin

​Realizohet 50% e pagave, ndërpritet greva e minatorëve

admin

Italia aprovon draftin e ri ligjor mbi emigracionin: 30 vite burg për skafistët e kuota hyrëse

rezart morina