RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Guterres: Bota është vetëm një hap larg luftës shkatërruese bërthamore

guterres:-bota-eshte-vetem-nje-hap-larg-luftes-shkaterruese-berthamore

Bota është një hap nga lufta shkatërruese bërthamore, dhe në një rrezik që nuk është parë që nga Lufta e Ftohtë, ka paralajmëruar Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonii Guterres.

“Ne kemi qenë jashtëzakonisht me fat deri më tani. Mes tensioneve globale në rritje, njerëzimi është vetëm një hap larg asgjësimit bërthamor”, ka thënë Guterres, raportoi BBC të martën.

Vërejtjet e tij erdhën në hapjen e një konference për vendet e nënshkruara në Traktatin e Mospërhapjes bërthamore.

Marrëveshja e vitit 1968 u prezantua pas krizës së raketave Kubane, një ngjarje që shpesh portretizohet si më e afërta që bota i ka ardhur ndonjëherë luftës bërthamore.

Traktati ishte krijuar për të ndaluar përhapjen e armëve bërthamore në më shumë vende dhe për të ndjekur qëllimin përfundimtar të çarmatimit të plotë bërthamor.

Sekretari i Përgjithshëm Guterres tha se “fati” që bota ka gëzuar deri më tani shmangien e një katastrofe bërthamore mund të mos zgjasë, dhe i kërkoi botës të rinovojë një shtytje drejt eliminimit të të gjitha armëve të tilla.

“Fati nuk është një strategji. As nuk është një mburojë nga tensionet gjeopolitike që vlojnë në konflikt bërthamor,” është shprehur ai.

Guterres paralajmëroi se këto tensione ndërkombëtare “po arrinin kulme të reja” – duke treguar në mënyrë specifike pushtimin e Ukrainës, tensionet në gadishullin Korean dhe në Lindjen e Mesme si shembuj. /koha

Related posts

SHBA: Grupi Wagner ka pranuar armë nga Koreja e Veriut

admin

Shqipëria përgatitje për samitin BE-Ballkani Perëndimor

admin

Huthit shënjestruan një anije amerikane në Gjirin e Adenit

rezart morina