RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Hovenier: Mirëpresim shtyrjen e reciprocitetit, kishte koordinim për veprimet

hovenier:-mirepresim-shtyrjen-e-reciprocitetit,-kishte-koordinim-per-veprimet

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeff Hovenier ka shkruar në Twitter lidhur me vendimin e qeverisë së Kosovës për shtyrjen e aplikimit të masave të reciprocitetit për targa e dokumente ndaj Serbisë që erdhi pas një takimi të krerëve të shtetit me të.

Hovenier në reagimin e tij në Twitter e ka mirëpritur vendimin e liderëve të Kosovës për pezullimin e përkohshëm të masave të reciprocitetit, por ka deklaruar se janë në përputhje me marrëveshjet e Brukselit.

Gjithashtu, ai shprehet se veprimet dhe vendimet ishin të koordinuara me komunitetin ndërkombëtar.

“SHBA mirëpret vendimin e liderëve të Kosovës për të pezulluar përkohësisht zbatimin e masave të reciprocitetit për targat dhe dokumentet hyrëse/dalëse, të dyja masat janë plotësisht në përputhje me marrëveshjet e Brukselit dhe ishin të koordinuara me komunitetin ndërkombëtar”, tha Hovenier.

Qeveria ka vendosur që të shtyej aplikimin e këtyre masave për deri më 1 shtator, nga 1 gushti kur ishin planifikuar të hynin në fuqi.

Related posts

Brigadat Kassam: Shënjestruam pikën ku ishin të pozicionuar 60 ushtarë izraelitë në Gaza

rezart morina

Vazhdon gjyqi ndaj ish-krerëve të UÇK-së në Hagë, dëshmitarja e parë intervistohet në seancë private

rezart morina

106 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

admin