RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Haradinaj, Kurtit: E ke humb rrugën, do me e ba llugë edhe në dialog, është fisnike me ditë kur me u tërheq

haradinaj,-kurtit:-e-ke-humb-rrugen,-do-me-e-ba-lluge-edhe-ne-dialog,-eshte-fisnike-me-dite-kur-me-u-terheq

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka hedhur kritika të ashpra drejtuar kryeminsitrit Albin Kurti.

Në një shkrim në llogarinë e tij në Facebook, Haradinaj ka ironizuar me Kurtin, dukë thënë se ka hyrë në zanat të huaj, dhe se e ka humbur rrugën.

“Po ju drejtohem juve Albin Kurti, kryeministrit të vendit tim. Nuk është marre me thanë, më falni paskam hyrë në zanat të huaj. Nuk je as i pari as i fundit, që e humb rrugën diku. Është nder e njerëzi me ditë kur me u tërheq”, u shpreh Haradinaj.

Sipas tij, Kurti ka krijuar ndarje politik, fetare e shoqërore.

“Parametrat e qeverisjes suaj sot janë, jo vetëm të dëmshëm por edhe të rrezikshëm për vendin”.

“Në rrafshin politik, e keni ndarë shoqërinë si me thikë. Në rrafshin fetar po nxitni tema që po e rrezikojnë jo vetëm tolerancën fetare që ndër shqiptarë ka qenë vlerë sublime, por edhe identitetin kulturor e kombëtar. Qeverisja juaj e ka qitë në gjunj ekonominë e vendit. Bizneset i keni mbështetur për muri e po i çoni drejt falimentimit. Qasja juaj ndaj komunave është armiqësore. Shtresën e mesme të shoqërisë, po e shndërroni në kategori sociale”, tha Haradinaj.

Ai përmendi edhe mësuesit mjekët e të tjerë që siç tha e kanë problem të mbijetojnë për shkak të neglizhencës qeveritare.

“Mijëra mësues, mjekë, policë, shërbyes civilë, punëtorë të sektorit publik e privat, por edhe të tjerë, sot kanë problem me mbijetu me pagat që ju i keni lënë ne vendnumëro, duke e bllokuar ligjin e pagave, që kish marrë udhë qysh në qeverisjen time, e kur inflacioni ishte zero”, shtoi tutje.

Haradinaj përmendi edhe gjendjen energjetike në vend.

“Në vendin ku qeverisni ju, Ministria e Ekonomisë ka shpenzuar zero euro për kapacitetet gjeneruese energjetike, e në verë paralajmëroni reduktime katstrofike të rrymës, deri në 6 orë terr. Me këtë politikë, Kosovën doni me e ngri në dimër”.

Po ashtu hodhi kritika edhe për dialogun.

“Po flitet se doni me e ba llugë edhe në procesin e dialogut me Serbinë. Në vend që të insistohet vetëm në marrëveshjen finale për njohje të ndërsjellë, ju sikur doni me nënshkru një dokument për mos-sulmim të ndërsjellë. Ky dokument është nënshkruar në qershor të vitit 1999, dhe Kosova nuk kthehet atje më”.

Në fund Haradinaj kërkoi dorëheqjen e Kurtit.

“Prandaj po ju drejtohem që ta rishikoni pozicionin tuaj. Është fisnike me ditë kur me u tërheq. Me qeverisjen tuaj, jeni duke e rrezikuar seriozisht këtë vend! Ka diçka më të vlefshme se sa karriga e kryeministrit”, tha Haradinaj

Related posts

Avionë me ndihma dhe ekipe shpëtimi nga Türkiye nisen për në Libi

rezart morina

Voton kandidati presidencial Kemal Kılıçdaroğlu

rezart morina

Armëpushimi në Gaza fillon pas shtatë javësh lufte

admin6