RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Hebrenjtë fanatikë kryejnë sulm racist ndaj murgeshave në Kudsin Lindor

hebrenjte-fanatike-kryejne-sulm-racist-ndaj-murgeshave-ne-kudsin-lindor

Në Kudsin Lindor nën pushtim, një grup kolonësh hebrenj fanatikë pështyjnë murgeshat para një kishe, transmeton Anadolu.

Pamjet që janë përhapur në median sociale dhe ndaj të cilave ka pasur reagime, janë regjistruar para një kishe mbi rrugën Via Dolorosa (rruga e vuajtjes) në të cilën besohet nga të krishterët se ka ecur Jezusi (Hz. Isai) gjatë dërgimit për kryqëzim.

Vërehet se një grup kolonësh hebrenj gjatë kalimit të tyre në rrugë pështyjnë në tokë duke u drejtuar murgeshave që ndodheshin para kishës.

Vendet e shenjta dhe klerikët fetarë të krishterë që ndodhen në zonën e Qytetit të Vjetër në Kuds, shpeshherë përballen me sulmet dhe provokimet e kolonëve hebrenj fanatikë.

Kolonët hebrenj, krahas veprimeve të dhunshme kundër muslimanëve, vijnë në rendin e ditës edhe me veprime të tilla si dëmtimin e varrezave dhe “pështyrje” ndaj klerikëve të krishterë.

Related posts

OKB nxit për ndërhyrje të huaj në Haiti pas përshkallëzimit të dhunës – VIDEO

admin

Arsim i mesëm falas në Turqi për nxënësit nga Ballkani

admin

Zyrtari i Këshillit të Evropës i shqetësuar për rritjen e racizmit kundër muslimanëve në Evropë

admin