RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Në selinë e NATO-s flamujt ulen në gjysmështizë në solidarizim me Turqinë

ne-seline-e-nato-s-flamujt-ulen-ne-gjysmeshtize-ne-solidarizim-me-turqine

Flamujt në selinë e NATO-s u ulën në gjysmështizë për të treguar solidaritet për shkak të viktimave nga tërmeti në Turqi, raporton Anadolu.

Flamujt e 30 vendeve aleate para selisë së NATO-s në Bruksel të Belgjikës, do të qëndrojnë në mes deri nesër në mbrëmje, në shenjë solidariteti me Turqinë dhe popullin turk si dhe për ata që humbën jetën nga tërmeti.

Në deklaratën e Misionit të Përhershëm të Turqisë në NATO në rrjetet sociale thuhet: “Falënderojmë sinqerisht aleatët tanë për këtë mesazh domethënës dhe solidarizues dhe për ndihmën që i kanë dërguar vendit tonë që nga dje”.

Zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungesku deklaroi se vendet anëtare të NATO-s kanë mobilizuar përpjekjet e ndihmës për të mbështetur ata që kanë nevojë për ndihmë në zonën e tërmetit.

Related posts

2002-ta me statistika shqetësuese sa i përket vrasjeve në Kosovë

admin

Fillon nxjerrja e minatorëve të bllokuar në Minierën e Trepçës

admin

OKB: Mbi 60 për qind e viktimave të tregtisë me qenie njerëzore janë gra

admin