RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmetShqipëri

Hiqen tarifat doganore për mallrat nga Kosova për në Shqipëri

hiqen-tarifat-doganore-per-mallrat-nga-kosova-per-ne-shqiperi

Kabineti qeveritar i Shqipërisë ka vendosur që të heqë tarifat doganore për mallrat që kalojnë përmes pikave kufitare shqiptare të cilat e kanë origjinën e tyre nga Kosova.

Vendimi vjen në vazhdën e procesit të Ballkanit të Hapur dhe ndihmën që shtetet anëtare – Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut – duhet t’i japin njëra-tjetrës në krizën e çmimeve të larta.

Edhe pse Kosova nuk është pjesë e kësaj nisme, Ministria shqiptare e Financave ka vendosur përjashtimin e saj në bazë të marrëveshjeve që dy vendet kanë për heqjen e barrierave doganore me njëra- tjetrën.

Tarifat për parkimin e automjeteve, shtypshkrimin ose vulosjen e mallrave dhe peshimin e tyre do të bëhen zero. Tarifat aktuale janë 6 euro për parkimin, 7 euro për peshimin dhe 50 cent për vendosjen e bllombës doganore.

Për një kamion që kalon mallrat nga pikat kufitare shqiptare kostot do të jenë afërsisht 14 euro më të ulta se më parë.

Në pjesën e parë të këtij viti, importet e vendit tonë në Serbi arritën 100 milionë euro, sa gjysma e mallrave që eksportojmë në këtë shtet.

Kosova është një nga burimet kryesore ku biznesi shqiptar shet mallrat. Për periudhën janar maj, eksportet drejt Kosovës arritën 132 milion euro, ndërsa importuam 49 milion euro.

Në Maqedoninë e Veriut, Shqipëria bleu 55.2 milionë euro mallra dhe shiti 62 milionë euro. /Euronews.al/

Related posts

Nikaragua paraqet lëndë në GJND, akuzon Gjermaninë për lehtësimin dhe mos parandalimin e gjenocidit në Gaza

admin6

Kolona deri në 700 metra në Merdare, pritjet e gjata vazhdojnë edhe sot

admin

Vajza e policit të vrarë: Do të jemi gjithmonë krenarë me heroizmin tënd

rezart morina