RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Hovenier i quan të papranueshme kërcënimet e policëve në veri

hovenier-i-quan-te-papranueshme-kercenimet-e-policeve-ne-veri

Ambasadori i Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier i ka quajtur të papranueshme kërcënimet dhe frikësimet e policëve të Kosovës, raporton teve1.info

Përmes një cicërime në Twitter, Hovenier ka thënë se Policia e Kosovës ekziston për t’i shërbyer të gjitha komuniteteve dhe sipas tij përbërja e saj duhet të pasqyroj diversitetin e vendit.

“Ndaj plotësisht këto shqetësime. Kërcënimet dhe frikësimet ndaj individëve që shërbejnë për të mirën e të gjithë qytetarëve të Kosovës janë krejtësisht të papranueshme. Siç e kam thënë edhe më parë, Policia e Kosovës ekziston për t’i shërbyer të gjitha komuniteteve në Kosovë dhe përbërja e saj duhet të pasqyrojë diversitetin e Kosovës”, ka shkruar Hovenier.

Lidhur me kërcënimet që i morën disa pjesëtarë të Policisë së Kosovës nga komuniteti serb, paraprakisht ka reaguar edhe ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde si dhe shefi i EULEX-it, Giovanni Pietro Barbano.

Related posts

Një polic humb jetën dhe një tjetër lëndohet rënd në aksident trafiku

rezart morina

Kosova importoi mbi 26 milionë euro mallra nga pesë shtetet që s’e kanë njohur Kosovën

admin

Kina: Shtrirja e NATO-s në Azi minon paqen rajonale

rezart morina