RTV AHIRETI
LajmeLajmetRajon dhe Botë

Zjarret në Mesdhe vranë më shumë se 40 persona

zjarret-ne-mesdhe-vrane-me-shume-se-40-persona

Më shumë se 40 njerëz kanë vdekur në Algjeri, Itali dhe Greqi pasi zjarret mesdhetare kërcënojnë fshatrat dhe vendpushimet e pushimeve dhe mijëra janë evakuuar.

Siç raporton BBC, Greqia po përgatitet për më shumë fluturime evakuimi nga Rodosi, pasi zjarret po shpërthejnë edhe në ishujt e Korfuzit dhe Evias.

Vala e gjatë aktuale e të nxehtit nuk tregon pushim – temperaturat pritet të rriten mbi 44C (111F) në pjesë të Greqisë.

Ndërsa, zjarret në Siçili dhe Pulia kanë detyruar mijëra njerëz të largohen.

Erërat e forta dhe bimësia e thatë nënkuptojnë se zjarrfikësit po përpiqen në shumë zona për të shuar flakët dhe për të krijuar shpërthime zjarri.

Numri më i madh i vdekjeve deri më tani është në Algjeri , ku 34 viktimat përfshijnë 10 ushtarë të rrethuar nga flakët gjatë një evakuimi në provincën bregdetare të Bejaia, në lindje të Algjerit. Bejaia është zona më e goditur, duke llogaritur 23 nga vdekjet, raportojnë mediat lokale.

Autoritetet algjeriane thanë se 80% e flakëve ishin shuar që nga e diela, por një përpjekje masive për shuarjen e zjarrit vazhdon, duke përfshirë rreth 8,000 personel, qindra makina zjarrfikëse dhe disa avionë.

Zjarret kanë shpërthyer edhe në Tunizinë fqinje, ku 300 persona u desh të evakuoheshin nga fshati bregdetar Melloula.

Në Greqi , Ministria e Mbrojtjes Civile paralajmëroi të mërkurën për një “rrezik ekstrem” zjarri në gjashtë nga 13 rajonet e vendit.

Related posts

Hoxha Mazllam Mazllami shtron iftar të pensionimit të tij, i behët dhurat një vetur (VIDEO)

rezart morina

Këshilltarja e OKB-së dënon sulmin ndaj parlamentit të Libisë

admin

Maqedonia e Veriut e pesta në Europë për nga varfëria

rezart morina