RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Hovenier: Marrëdhëniet Kosovë – Serbi duhet përqendruar në njohje eventuale reciproke

hovenier:-marredheniet-kosove-–-serbi-duhet-perqendruar-ne-njohje-eventuale-reciproke

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë se Kosova dhe Serbia duhet të zbatojnë marrëveshjet që kanë nënshkruar përmes procesit të dialogut.

Hovenier tha se kjo përfshinë edhe përparimin drejt themelimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Kreu i ambasadës së ShBA-së në Kosovë u shpreh se e mbështesin dialogun e lehtësuar nga BE-ja, teksa shtoi se “jemi të inkurajuar që edhe Serbia edhe Kosova e kanë pranuar në parim propozimin e BE-së”.

“Ne mbështesim fuqimisht propozimin e BE-së që është në tryezë. Pritshmëria jonë është që të dy liderët ta çojnë përpara këtë propozim në takimin e tyre të ardhshëm”.

“Nëpërmjet dialogut, Serbia dhe Kosova duhet të arrijnë një marrëveshje gjithëpërfshirëse. Ne besojmë se marrëdhëniet e normalizuara duhet të përqendrohen në njohjen eventuale reciproke. Progresi në dialog do të hapë derën e Integrimit Evropian dhe është thelbësor për sigurinë dhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor”, tha Hovenier për Klan Kosova.

Më tej, Hovenier tha se i inkurajon fuqishëm serbët e Kosovës që të kthehen sa më shpejt në institucionet e Kosovës për të përmirësuar sigurinë dhe stabilitetin për të gjithë qytetarët.

Related posts

Von der Leyen siguron Italinë për solidaritetin e BE-së pas përmbytjeve

admin

Von der Leyen: Në BE do të shtohen një milionë punësime prej industrisë diellore

admin

Asambleja e OKB miraton rezolutën: Dënojmë aneksimin e territoreve të Ukrainës nga Rusia

admin