RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Hovenier: Menaxhimi i veriut është i ndjeshëm, prandaj duam koordinim

hovenier:-menaxhimi-i-veriut-eshte-i-ndjeshem,-prandaj-duam-koordinim

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier, ka thënë se SHBA-ja mbetet e përkushtuar që ta shohë Kosovën duke arritur qëllimet e saj.

Por ka shtuar se situata në veri të Kosovës është e komplikuar dhe se mënyra se si Qeveria e Kosovës po e menaxhon është e ndjeshme.

Ka kërkuar koordinim më të madh të Kosovës me aleatët ndërkombëtarë, në mënyrë që sipas tij, të shmanget kriza.

“Do të thosha që SHBA-ja mbetet e përkushtuar siç ka qenë gjithmonë që ta shohë Kosovën duke arritur qëllimet e veta. Ajo që dua të them është se ne jemi prapa një Kosove sovrane, të pavarur, multietnike demokratike që zë vend në strukturat evropiane e euroatlantike. Po bëjmë punë të madhe për këtë. Kjo po ashtu nënkupton që Kosova ta ushtrojë sovranitetin e saj. Veriu është i komplikuar dhe i vështirë dhe mënyra se si Qeveria e Kosovës menaxhon situatën është shumë e ndjeshme dhe duam të jetë shumë e koordinuar me aleatët ndërkombëtarë që të shmangin momentet e krizës që pengojnë rrugën tonë të gjatë për të arritur këtë qëllim të përbashkët”, ka thënë ai

Related posts

Kryediplomati turk Fidan nesër viziton Iranin

admin

OKB-ja: Mbi 18 milionë kalime kufitare jashtë Ukrainës që nga fillimi i pushtimit rus

rezart morina

Ndahen 15 milionë euro për Rezervën Shtetërore, origjina e produkteve kryesisht nga Kosova

admin