RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Hovenier takon Guvernatorin e BQK-së, kërkon shtyrjen e vendimit për dinarin

hovenier-takon-guvernatorin-e-bqk-se,-kerkon-shtyrjen-e-vendimit-per-dinarin

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier është takuar me Guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, Ahmet Ismaili.

Përmes një postimi në rrjetin social “X”, Hovenier ka njoftuar për takimin dhe kërkesat e tij drejt BQK-së.

Ai ka kërkuar shtyrjen e vendimit të BQK-së për ndalimin e dinarit serb në Kosovë.

“Sot pata një takim produktiv me Guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, Ahmet Ismaili. Përsërita shqetësimet e SHBA-së për zbatimin e rregullores së ndryshuar për operacionet me para. Ne kërkojmë që zbatimi të shtyhet për të lënë kohë të mjaftueshme për tranzicion efektiv dhe komunikim publik për të zbutur ndikimin negativ tek qytetarët”, ka shkruar Hovenier.

Related posts

Putin: Aleatët perëndimorë të Ukrainës kanë vendosur ta luftojnë Rusinë deri në ukrainasin e fundit

admin

Papa Françesku: Të gjitha problemet më të mëdha të botës janë të ndërlidhura

rezart morina

Mbi 20 mijë palestinez të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza

rezart morina