RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Human Rights Watch: Sulmet izraelite ndaj gazetarëve në Liban “me sa duket ishin të qëllimshme”

human-rights-watch:-sulmet-izraelite-ndaj-gazetareve-ne-liban-“me-sa-duket-ishin-te-qellimshme”

Organizata për të drejtat e njeriut Human Rights Watch (HRW) tha se sulmet vdekjeprurëse të Izraelit ndaj gazetarëve në Liban “me sa duket ishin sulme të qëllimshme ndaj civilëve dhe si rrjedhojë, një krim lufte”, transmeton Anadolu.

“Dy sulme izraelite ndaj një grupi gazetarësh libanezë, amerikanë dhe irakianë në Libanin jugor më 13 tetor 2023, ishin me sa duket sulme të qëllimshme ndaj civilëve, gjë që është një krim lufte”, tha organizata.

HRW theksoi se “provat tregojnë se ushtria izraelite e dinte ose duhej ta dinte se grupi i njerëzve mbi të cilët po qëllonin ishin civilë”.

Organizata u bëri thirrje aleatëve të Izraelit, përkatësisht SHBA-së, Britanisë së Madhe, Kanadasë dhe Gjermanisë, që të pezullojnë mbështetjen e tyre ushtarake për Tel Avivin.

Më 13 tetor, nga sulmet izraelite në Libanin jugor mbeti i vrarë Isam Abdullah, një gazetar i Reuters, si dhe u plagosën gjashtë të tjerë.

Related posts

Pas dorëheqjes së papritur të Varadkar, Irlanda zgjedh kryeministrin më të ri në historinë e saj. Ja kush është 37-vjeçari që do të udhëheq qeverinë

admin

Në Ulqin mblidhen ndihma për Turqinë, qytetarët dhurojnë çdo gjë që munden

admin

Platforma sociale e ish Presidentit Trump merr miratimin për të tregtuar aksionet e saj në bursë

admin