RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Reagime të ndryshme ndaj sulmeve Izraelite në Gaza, thirrje për përmbajtje

reagime-te-ndryshme-ndaj-sulmeve-izraelite-ne-gaza,-thirrje-per-permbajtje

Globalisht u bënë thirrje për uljen e tensioneve pasi Izraeli ka vazhduar me sulme ajrore vdekjeprurëse ndaj palestinezëve në Rripin e Gazës.

Pati reagime të ndryshme ndaj sulmit vdekjeprurës të Izraelit në Rripin e Gazës dhe sulmeve me raketa palestineze si përgjigje, me Izraelin dhe aleatët e tij që mbronin sulmet ajrore dhe ata që mbështesin Gazën duke denoncuar dhunën.

Më poshtë janë disa reagime globale ndaj sulmeve ajrore vdekjeprurëse në Gaza:

Kombet e Bashkuara

Koordinatori i posaçëm i OKB-së për procesin e paqes në Lindjen e Mesme, Tor Wennesland, paralajmëroi se përshkallëzimi “i rrezikshëm” rrezikonte të krijonte nevojën për më shumë ndihmë në një kohë kur burimet botërore ishin shtrirë në konflikte të tjera.

“Gjatë orëve të fundit, të paktën 10 palestinezë u vranë nga sulmet ajrore izraelite. Jam thellësisht i pikëlluar nga njoftimet se një fëmijë pesëvjeçar është vrarë në këto sulme. Nuk mund të ketë asnjë justifikim për asnjë sulm kundër civilëve”, tha Wennesland.

“Lansimi i raketave duhet të ndërpritet menjëherë dhe u bëj thirrje të gjitha palëve të shmangin përshkallëzimin e mëtejshëm”.

Shtetet e Bashkuara

John Kirby, koordinatori i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së për komunikimet strategjike, mbrojti sulmin e Izraelit në Gaza dhe u kërkoi të dyja palëve që të de-përshkallëzojnë situatën.

“Ne jemi të angazhuar në mënyrë aktive me partnerët rajonalë izraelito-palestinezë për të punuar drejt arritjes së qetësisë pas këtyre sulmeve. Dhe ne sigurisht u bëjmë thirrje të gjitha palëve që të shmangin përshkallëzimin e mëtejshëm. Ne mbetemi të palëkundur në angazhimin tonë për sigurinë e Izraelit dhe do të vazhdojmë të punojmë për të forcuar të gjitha aspektet e partneritetit SHBA-Izrael.”

“Ne mbështesim plotësisht të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten kundër grupeve terroriste që po marrin jetën e civilëve të pafajshëm në Izrael. Sa i përket zgjidhjes me dy shtete, ne mbetemi të përkushtuar ndaj zgjidhjes me dy shtete. Ky ishte një nga mesazhet kryesore të presidentit në këtë udhëtim (gjatë muajit të kaluar), si në Jerusalem ashtu edhe në Betlehem. Ne ende duam të shohim që ky të jetë rezultati, por të dyja palët duhet ta dëshirojnë gjithashtu.”

Autoriteti Palestinez

Autoriteti Palestinez, i cili qeveris Bregun Perëndimor të pushtuar, dënoi “agresionin izraelit në Rripin e Gazës dhe kërkoi ndërprerjen e menjëhershme të tij”.

“Presidenca i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që të detyrojë Izraelin të ndalojë këtë agresion kundër popullit tonë kudo, veçanërisht në Gaza, dhe t’i sigurojë atyre mbrojtje ndërkombëtare”, thuhet në një deklaratë.

Turqia

Ankaraja “dënoi fuqishëm” sulmet ajrore izraelite në Gaza dhe tha se “është e papranueshme që civilët, përfshirë fëmijë, të humbasin jetën në sulme”.

Ministria e Jashtme në një deklaratë kërkoi përmbajtje pas sulmeve vdekjeprurëse në enklavën e bllokuar.

Katari

Katari – një mbështetës i madh financiar që ka shpenzuar miliarda dollarë për rindërtimin e Gazës dhe mbështetjen e popullit të saj pas sulmeve izraelite – shprehu “dënimin dhe denoncimin e tij të fortë” për sulmet e së premtes.

Ai theksoi “nevojen që komuniteti ndërkombëtar të lëvizë urgjentisht për të ndaluar sulmet e përsëritura të okupimit [izraelit] kundër civilëve, veçanërisht grave dhe fëmijëve”.

Në një deklaratë të premten, ministria e punëve të jashtme përsëriti: “Qëndrimi i vendosur i shtetit të Katarit për drejtësinë e çështjes palestineze, të drejtat legjitime të popullit vëlla palestinez dhe krijimin e shtetit të tyre të pavarur në kufijtë e vitit 1967, me Jerusalemin Lindor. si kryeqyteti i saj.”

Jordania

Amani kërkoi që Izraeli “të ndalojë menjëherë agresionin e tij” në Rripin e Gazës. Zëdhënësi Haitham Abu al-Ful paralajmëroi për pasoja “të rrezikshme” që “vetëm do të rrisin tensionin dhe dhunën dhe do të thellojnë situaten e dëshpërimit”.

“Zgjidhja e problemit të Rripit të Gazës dhe parandalimi i përshkallëzimit të dhunës qëndron në gjetjen e një horizonti të vërtetë politik duke u kthyer në tryezën e bisedimeve për të arritur një paqe të drejtë mbi bazën e zgjidhjes me dy shtete”, thuhej aty.

Irani

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane të premten dënoi ashpër sulmet ajrore vdekjeprurëse të Izraelit në Rripin e Gazës.

Në një deklaratë të publikuar në faqen e internetit të ministrisë, Nasser Kanaani e quajti operacionin izraelit një “sulm brutal” që rezultoi në vrasjen e “komandantëve të rezistencës” dhe popullit të pambrojtur palestinez.

Zëdhënësi tha se përgjegjësia e krimit dhe pasojat e agresionit është mbi Izraelin, duke shtuar se është e drejta ligjore e kombit palestinez dhe grupeve të rezistencës që të veprojnë dhe të mbrohen kundër këtij “akti terrorist”.

Related posts

Numri i të vdekurve në Siri do të rritet, paralajmëron OKB

rezart morina

Vritet një grua shtatzënë në QKUK

admin

I dërguari i SHBA për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar diskuton me politikanët serbë në Kosovë për dinarin

admin