RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Irak, Al-Sadr thirrje për mbledhjen e 1 milion nënshkrimeve kundër djegies së Kuranit në Suedi

irak,-al-sadr-thirrje-per-mbledhjen-e-1-milion-nenshkrimeve-kunder-djegies-se-kuranit-ne-suedi

Lideri i Lëvizjes Sadr në Irak, Muqtada Al-Sadr, bëri thirrje që të mblidhen 1 milion nënshkrime dhe të dërgohen në ambasadën suedeze për të dënuar djegien e Kuranit në Suedi, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në deklaratën e tij me shkrim, Al-Sadr kërkoi që imamët të dënojnë “me forcë” djegien e Kuranit në Suedi gjatë lutjeve të Xhumasë dhe që të ngrihet një monument Kurani në qendër të qytetit.

Sadr, i cili kërkoi që të mblidhen 1 milion nënshkrime dhe t’i përcillen ambasadës suedeze me një delegacion të nivelit të lartë, tha se këto hapa nuk do të ishin të nevojshme nëse qeveria e Suedisë brenda 24 orëve do të ndëshkonte ata që kryen këtë veprim.

Related posts

Siri, të paktën 968 persona humbën jetën nga tërmeti

admin

Rritet në 20 numri i të vdekurve nga sulmet e Izraelit në Gaza

admin

Zelensky: Rusia do të humbasë së bashku me ata që e ndihmojnë atë – VIDFO

admin